//Český všestranný sportovec David Egydy se rozpovídal o své účasti na ZOH v Pchjongčchangu 2018

Český všestranný sportovec David Egydy se rozpovídal o své účasti na ZOH v Pchjongčchangu 2018

Jsme rádi, že s Vámi můžeme sdílet rozhovor s českým bobistou, který se věnuje hned několika dalším disciplínám a pyšní se titulem mistra ČR ve slalomu a obřím slalomu, dále titulem vicemistra ČR v trojskoku a působí jako trenér CrossFitu. David toho zvládá opravdu hodně, a proto si vážíme, že si pro rozhovor vyhradil čas.

Davide, mohl byste zavzpomínat, kam sahají počátky Vašeho vztahu ke sportování a co pro Vás bylo zlomovým okamžikem, kdy jste věděl, že toužíte být vrcholovým sportovcem?

První počátky sahají do mého předžákovského období, kdy jsem trávil zimy se svým dědečkem v Říčkách v Orlických horách. Zúčastnil jsem se zde prvních závodů a moje nadšení a vášeň pro rychlou jízdu se začala vyvíjet. Významným okamžikem bylo bezpochyby odcestování do Kanady, kde jsem se zúčastnil, tenkrát ještě jako divák, Olympijských her a potkal jsem se zde s týmem českých bobistů. Po návratu z Kanady jsem se pokoušel probojovat na ZOH v Soči, ale bohužel mi ještě účast nebyla přána a sezóna 2013/2014, tak nevyšla zcela podle představ. V dalším roce jsem měl pauzu a poté následovala sezóna 2015/2016, kdy jsem se poprvé zúčastnil světového poháru a odjel naplno celou sezónu. Po skončení jsem věděl, že dám 100% času do trénování a odsunul jsem CrossFit a jiné aktivity načas do pozadí.

Prozradil byste nám, jak se sportovec Vašeho nasazení, udržuje v neustálé fyzické a duševní kondici? Zbývá Vám pro sebe volný čas a zvládáte nějakým způsobem regenerovat?

Přestože jsem byl v profi týmu, nebyl jsem profesionálním sportovcem, a tak jsem musel vždy sport kombinovat s prací a nebylo to mnohdy jednoduché. Zažíval jsem střídavá období, kdy se mi všestranně dařilo s těmi horšími, ale člověk musí všechno přijmout tak, jak to je, protože jsem věděl, že dělám to, co přesně dělat chci. Byť to s sebou neslo odříkání a rozhodně jsem si nežil v bůhvíjakém blahobytu. Po fyzické stránce jsem s trénováním problém neměl, i díky CrossFitu. Byl jsem zvyklý hodně makat, a tak jsem získal odolnost a sílu pro náročné tréninky. Dá se říct, že když jsem se necítil dobře po psychické stránce, byl pro mě trénink a sport tím správným lékem a při trénování jsem dokázal úplně vypnout od reality. Sportování zcela jistě pozitivně ovlivňuje i moji psychickou stránku.

Jak vzpomínáte na ZOH v Pchjongčchangu 2018 a existuje něco, co Vás velmi příjemně překvapilo a co jste třeba nečekal?

Velmi příjemně mě překvapila vřelost celého českého týmu. Bydleli jsme ve vesnici v bytovém komplexu, kde jsme měli své zázemí. Například zde byla možnost využívat fyzioterapii, kdykoliv jsme potřebovali a další jiné odpočinkové aktivity. Bylo pro mě skvělým zážitkem osobní poznání sportovců, které jsem viděl před OH pouze v TV, a najednou jsme si tykali a povídali si jako kamarádi. Co bylo dále skvělým momentem, bylo příjemné setkání s mými přáteli ze snowboardové komunity.

Na Vašem blogu píšete inspirující příspěvky, a tak jsme se v jednom z nich dočetli, že každý člověk by se měl umět popsat jedním pozitivním slovem. Kterým pozitivním slovem byste se charakterizoval Vy sám?

Dobrodružství.

Držíme Davidovi palce a věříme v jeho další sportovní úspěchy.

Napsal/a: Míša
Foto: FB David Egydy