//Rozhovor s Tomášem Koknou, ředitelem realitní kanceláře REAL SPEKTRUM

Rozhovor s Tomášem Koknou, ředitelem realitní kanceláře REAL SPEKTRUM

Brno dlouhodobě bojuje s nedostatkem bytů. Nejvíce tím trpí mladé rodiny a studenti. A zlepšení situace se zdá být v nedohlednu. Zeptali jsme se Tomáš Kokny, ředitele společnosti REAL SPEKTRUM, nejdéle působící realitní kanceláře v Brně, jaké jsou vyhlídky nebo co se změní po zmírnění podmínek pro získání hypotéky.

REAL SPEKTRUM funguje od roku 1991. Vy sám jste v RS přes 20 let. Co si z období svého začátku pamatujete?
Pamatuji si ceny nemovitostí, které jsou ve srovnání s dneškem neuvěřitelné. Nebo to, jak i tehdy se říkalo, že jsou ty nemovitosti předražené. Samozřejmě si také vzpomenu, jak jsme tenkrát oslovovali kupující a jak se doba za dvacet let změnila. Dříve se každý měsíc posílalo přes tisíc dopisů, na recepci to chvílemi vypadalo jako na poště. Fungovaly vývěsky, vydával se vlastní časopis. Připadali jsme si jak novináři v redakci. Dnes se hodně věcí přesunulo do online prostředí. A ve firmě potkávám kolegy se zaměřením, které bych si dříve do realit nedokázal představit.

REAL SPEKTRUM letos pokořilo hranici 40 000 klientů, co tenhle milník pro vás znamená?
V prvé řadě patří ohromné dík všem našim klientům. Bez jejich důvěry bychom toho nedosáhli. Stejně tak jsem velmi hrdý na celý náš tým – od makléře přes asistentky, právníky až po marketéry. Pro mě osobně to znamená jasný cíl a závazek do budoucna. Chceme poskytovat ještě kvalitnější servis. Každý klient od nás musí odcházet spokojený a s úsměvem.

Dnešní doba nabízí plno možností, jak nemovitost prodat na vlastní pěst. Co mně dá realitka navíc?
Máte pravdu, že prodávat lze i po vlastní ose a s právníkem v zádech. Ale v dnešní době si nejsem jistý, že touhle cestou získáte nejlepší možnou cenu, prodáte v rozumném čase a uděláte maximum pro oslovení všech potenciálních kupujících. Zvláště dnes, kdy se kupující na nabídky na realitních serverech dívají s daleko menší frekvencí, než tomu bylo třeba před rokem. U nás máme stále přes 2 000 poptávajících klientů v databázi. K tomu jsme vymysleli další cesty, jak oslovit nové zájemce.

Zakládáme si také na specializaci makléřů dle typu nemovitosti. Přesvědčili jsme se, že tohle je správná cesta k úspěchu. S tímto člověkem ušetříte čas, který můžete věnovat rodině, práci nebo zkrátka čemukoliv příjemnějšímu, než vyjednávání o ceně a spoustě papírování. Nás tohle baví, ale plno lidí bez zkušeností to velmi rychle otráví. Je příjemnější se při prodeji nemovitostí spolehnout na odborníka, který vás bezpečně provede celým obchodem. Náš makléř má vždy plnou podporu od dalších našich kolegů se specializaci na marketing, daně, právo a další okruhy spojené s nemovitostmi. Když si tohle všechno máte zařizovat sám, je to na zbláznění.

Množství realitních kanceláří a makléřů individualistů ve mně občas budí dojem, že jde o jednoduchý byznys, kde se uchytí každý. Jak je tomu ve skutečnosti?
Souhlasím, první pohled takový je, ale pokud chcete tuhle práci dělat správně, je potřeba spousta úsilí a zodpovědnosti. Vemte si, že většinou prodáváte nemovitost lidem, kteří na ni šetřili celý život. A vy jste vlastně součástí jejich životního příběhu. Nesmíte a nechcete je zklamat. Je to pro mě i kolegy vždy velký závazek, prostě to musí dobře dopadnout. A aby tomu tak bylo, musíte kolem sebe mít lidi, na které se můžete za všech okolností spolehnout. A pak taky téměř neomezené možnosti pro realitní služby a marketing.

ČNB oznámila zmírnění podmínek pro získání hypotéky. Jak to podle vás zamává s realitním trhem?
Existuje menší skupina poptávajících klientů, kteří tento krok uvítají. Ale stále zůstane významně větší skupina lidí, kteří na úvěr nedosáhnou kvůli aktuálním sazbám a výši splátek. Nicméně tím nechci říct, že trh stojí. Nemovitosti se prodávají pořád. A dle mého názoru za velmi zajímavých finančních podmínek. Co se změnilo, je doba, po kterou se daná nemovitost nabízí. Dříve se prodávaly nemovitosti za pár dní, dnes je to v rozmezí 2-4 měsíců.

Kdybych teď uvažoval nad prodejem bytu nebo domu, měl bych počkat na rozvolnění, nebo spíš šlápnout do pedálu?
Tento měsíc jsem prodal jednu ze svých nemovitostí, už jsem nechtěl čekat. Do budoucnosti nevidím, rozhoduji se vždy v daném čase. Poslouchám spoustu odborníků na vývoj realitního trhu a ekonomiky. Každý říká něco jiného. V zásadě dnes nejde říct jasné stanovisko, které bych mohl pustit do veřejného prostoru. Nikdy nikoho k prodeji netlačím, je to vždy každého rozhodnutí.

Jak je na tom realitní trh v Brně? Pořád přetrvává problém s nedostatkem bytů vlivem územního plánu?
I kdyby se dnes spojily všechny neprodané byty s neuspokojenou poptávkou, stále nám budou chybět byty pro mladé rodiny a studenty. Brno jednoznačně potřebuje růst, a současný územní plán i s postupnými změnami je nedostatečný. A problém se zdaleka netýká jen bydlení. Je potřeba také zmínit, že v Brně již nejsou lokality pro komerční aktivity. Například výrobní firmy dnes nemají žádné možnosti růstu.

Když sledujete vývoj trhu očima ředitele nejdéle působící realitky v Brně, dokážete předvídat, kam bude trh směřovat? Jsou ty situace pořád dokola, nebo se něco mění?
Ohledně vývoje cen nemovitostí, žádné velké cenové zemětřesení nečekám. Developeři s cenami dolů nepůjdou. Buď prodají, nebo budou byty pronajímat prostřednictvím svých fondů. Přece jen ty novostavby nepostavili úplně levně. Projekty, kde developeři budou ve finanční tísni, převezmou investorské skupiny k pronájmu, nebo se jich ujmou větší, finančně připravení developeři. Prodeje starších bytů jedou dál, jen, jak jsem již zmínil, probíhá jejich prodej o něco pomaleji.

Pro klienty hledající realitní služby mám samé dobré zprávy. Trh se umravní, bude více profesionality v těchto službách, zůstanou jenom zkušení. Pomůže to celému odvětví. V zásadě to již začalo a bude to probíhat ještě minimálně rok.

Zdroj a foto: REAL SPEKTRUM