//Neseme svůj kříž, říká o LGBT+ barmanka a moderátorka Brno Pride Weeku

Neseme svůj kříž, říká o LGBT+ barmanka a moderátorka Brno Pride Weeku

Jednou z hlavních tváří organizačního týmu právě začínajícího festivalu akcí věnovaných queer komunitě Brno Pride Week je barmanka Adéle Tomanová.

Až bude v sobotu večer moderovat na zahajovací párty karaoke, zazpívá Adéle za klavírního doprovodu píseň, jejíž text složila. Píseň o naději na rovnoprávnost, o naději na manželství pro všechny. Refrén?

Tak začíná příběh, který nekončí dřív než naše láska
bude se vším tím co je pro nás vzácné
třeba manželství
ještě pokud máme víru, ještě dokud máme sílu
za všechny

„Je to má zpověď o tom, že si v životě nesu svůj kříž. Jsem schopná zvládnout kritiku i obdiv, jdu s kůží na trh. Nebojím se otevřít druhým a vyjádřit vlastní názor. Nemusí se mnou každý souhlasit, ale od toho tady nikdo z nás není,“ komentuje Adéle obsah skladby.

Podle ní se akceptování LGBT+ komunity většinovou společností v Česku v posledních letech zlepšuje. „Lidí, kteří nás přijímají, přibývá. Stejně jako přibývá nás. Pořád ale existuje spousta queer lidí trpících tím, že svou orientaci nemohou přiznat blízkému okolí. Bohužel se stává, že raději dobrovolně ukončí život. Přitom by stačila jedna jedná věc. Rovnoprávnost. Jeden zákon a v zemi vám ubydou sebevraždy. Naopak přibydou šťastní lidé s rodinami a dětmi. Tak jednoduché to je,“ míní Adéle.

Čeká ji nyní týden plný moderování společenských událostí. Každý večer bude natáčet video se shrnutím uplynulého dne a pozvánkou na ten následující. Na závěr, v sobotu 25. května, stane v čele Brno Pride průvodu procházejícího ulicemi města. „Ještě vůbec netuším, co vlastně budu do megafonu říkat. Tohle si podle mě nemůžeš naplánovat. Jinak by to bylo moc strojený,“ směje se Adéle, která sedmým rokem pracuje v gastronomii. Vyjma jednoho roku, kdy si odskočila do Prahy, tuto dobu strávila v populárním brněnském baru 4pokoje, kde momentálně působí na seniorní pozici denní barmanky.

V podniku s neonovým srdíčkem a ikonickým nápisem „Láska po půlnoci“ vymyslela ve spolupráci s kolegyní oficiální koktejl Brno Pride Weeku. Jednoduchý a osvěžující drink Pride kombinuje pink grapefruit sodu s ginem obarveným namodro bylinkou klitorií. Okraj sklenice je navíc zdobený krustou z citrusových kůr, třtinového cukru a bylinky spiruliny, o správné aroma se stará větvička rozmarýnu. K dostání bude ve 4pokojích po celou dobu trvání Brno Pride Weeku od 18. do 25. května a taky na Pride Parku na Zelném trhu v poslední festivalové odpoledne.

Zdroj a foto: Lidi z Baru