//Znáte rozdíl mezi cupcakekem a muffinem? Víte, jaký cupcake je hitem u Brňáků?

Znáte rozdíl mezi cupcakekem a muffinem? Víte, jaký cupcake je hitem u Brňáků?

Vždy, když jdeme kolem výloh Cupcakekárny na Svoboďáku i Cupcakekárny na Zelňáku, jsme uchváceni nádherou, kterou vidíme ve vytrýně pultů. Nedalo nám to a vyzpovídali jsme majitelky Lucii a Veroniku, které nám ochotně odpověděly na všechny naše otázky.

Otevřít cukrárnu, kavárnu není nic neobvyklého, ale otevřít si něco specifického, kde se bude prodávat primárně jeden druh sladkého je přinejmenším odvážný čin. Jak Vás to napadlo a proč zrovna cupcakeky?
Lucie: Původní plán nebyl otevřít primárně CUPCAKEKÁRNu, ale kavárnu s odlišným sortimentem, aby nezapadla na brněnské kavárenské scéně. Cupcakes napadly kolegyni hned při první úvaze, že bychom spolu mohly podnikat . Myslím, že v té době sledovala 2 broke girls (smích). Prostor pro realizaci našeho snu jsme hledaly skoro dva roky, takže jsme měly dostatek času náš podnikatelský záměr průběžně měnit a přizpůsobovat situaci.
Veronika: První návrh sice byl otevřít si kavárnu, ale říkaly jsme si, že je Brno kavárenské město, a že bude těžké mezi již stávající konkurencí vyniknout. Tak nějak jsem hledala na internetu inspiraci, co se všechno dá péct a padly mi do oka cupcakes. Říkala jsem si, že je plno možností jak je udělat a navíc v té době cupcakes pořádně nikdo nepekl. Tak jsem hned posílala fotky kolegyni a nápad se jí zalíbil.

Pro Vás nejspíše ohraná otázka, ale pro mnoho čtenářů možná nová informace. Jaký je rozdíl mezi cupcakekem a muffinem?
Nejčastěji přirovnáváme muffin k české bábovce a cupcake k malému dortu. Tyto dva “dezerty” mají však společnou jen formu na pečení a papírový košíček. Navíc cupcakes se často plní a vždy jsou zdobeny krémem. V USA jsou krémy nejčastěji máslové, občas použijí cream cheese (sýr typu philadelphia). My používáme i tvaroh, mascarpone a vysokoprocentní smetanu.

Pamatujete na svůj první doma upečený cupcake? Jaký to byl?
Lucie: Já upekla brownies s kokosovým mascarpone krémem a donesla ho do tehdejší práce, kde se po něm jen zaprášilo, pak jsem na svých kolezích testovala další možnosti (smích). Dokonce tento Brownies cupcake máme dodnes v nabídce, jen s čokoládovým krémem.
Veronika: Tak to vím úplně přesně. Byl to cupcake se slaným karamelem, ale kdyby byl v mojí podobě dnes v nabídce, tak by ho nikdo nekupoval (smích).

Jaký druh vede u zákazníků a jaký druh u Vás?
Lucie: V tom jsme s kolegyní každá zcela jiná ;). Já miluji Slaný karamel, rybíz s bílou čokoládou a netradiční varianty. Naposledy to byla limitka CUBA LIBRE. Kolegyně od začátku nedá dopustit na kokosový cupcake v jakékoliv obměně a na čokoládu. Aktuálně se shodneme jen na sezónních ovocných cupcakes.
Veronika: Já mám ráda kokosové variace, jak již zmínila kolegyně, ale také hodně ovocné odlehčené příchutě, zvlášť když jsou plněné uvnitř. Ale třeba takový čokoládový Míša taky není špatný. Zákazníci chodí nejčastěji pro čokoládový brownies, slaný karamel a kokosový. Cizinci nejčastěji pro red velvet a brownies. V posledních dnech si zákazníci oblíbili čoko-ovocný, který je z bezlepkové mouky, a jehož ovocné krémy měníme.

Mění se chutě zákazníků s ročním obdobím, nebo je tam stále nějaký bestseller?
Máme zákazníky, kteří se neustále vrací pro stejný cupcake, ale i zákazníky, kteří touží po novinkách a rádi zkouší nové a nové cupcakes. My měníme nabídku podle sezónnosti, ale jsou chutě, které u nás najdete vždy. Je to čokoláda, kokos, slaný karamel, sezónní ovoce, vegan cupcake a cupcake z bezlepkové mouky.

Slyšeli jsme, že některé cupcakeky jsou zdravé a bez kalorií. Je to pravda? Můžete nám k tomu prozradit více?
Cupcake je především dezert (malý dortík v košíčku), který má lidem osladit den. Cupcakekem můžete udělat radost sobě i svým blízkým, protože je balíme do originálních krabiček jako malý dárek. Bez cukru to jde a občas máme v nabídce i cupcake bez přidaného cukru, ale většina zákazníků si radši trochu zahřeší. V každém případě používáme skutečné suroviny jako je máslo, smetana, mascarpone, tvaroh. Ovoce nakupujeme nejčastěji na Zelném trhu nebo jej máme ze zahrádky našich příbuzných, ze kterého pak připravujeme ovocné kašičky.

Všimli jsme si, že děláte různé tématické “krasavce” cupcakeky. Jsou nějaké, které Vám utkvěly?
Určitě Minnie a Mickey, Unicorn (jednorožec), Mermaid (mořská panna). Bavily nás dvoubarevné “holka nebo kluk?”, hvězdná obloha pro Hvězdárnu a planetárium. Ale nejraději cupcakes zdobíme ovocem, oříšky a čokoládou.

Tyto krásné dortíky si můžete dát v Brně ve dvou provozovnách a to Cupcakekárně na Svoboďáku a v Cupcakekárně na Zelňáku. Tak dobrou chuť!

Napsal/a: Tomáš
Foto: Cupcakekárna