//Podobrazy – kavárna pro každou denní dobu

Podobrazy – kavárna pro každou denní dobu

Ráno na snídani, odpoledne na kávu a zákusek, večer na drink. A po celý den výhled na jedno z nejživějších a gastronomicky nejpřitažlivějších náměstí v Brně – na Zelný trh. Takový je denní rytmus Podobrazů, kavárny, která poprvé otevřela už v roce 2000. My jsme se ji rozhodli vyzkoušet a zašli sem na snídani. Protože ráno dělá den.

Snídaně dělá den!

Tímto heslem se Podobrazy svědomitě řídí. Od 8 ráno až do poledne si můžete vybrat – vajíčka na různé způsoby, debrecínské párky s hořčicí a křenem, v nabídce je i něco pro vegetariány. Snídaně z Podobrazů vás příjemně naplní a naladí na produktivní den. My jsme vyzkoušeli club sandwich a chybu jsme rozhodně neudělali. Poctivá slanina a vajíčka nechyběly, za nás palec nahoru.

Procházíte po obědě centrem Brna a máte chuť na kávu a něco malého k ní? Podobrazy nabízí po celý den kvalitní výběrovou kávu a nově také druhý mlýnek. Na prvním mlýnku melou vlastní směs brazilské a mexické Arabiky od spřátelených qb roasters. Na druhém mlýnku rotují dobroty ze všech možných oblastí kávového světa, takže se nebojte vyslovit oblíbenou otázku všech baristů: „Co to prosím vás melete?“

Jen něco malého…

Dezerty mají v Podobrazech vlastní. Na velkou chuť nabízejí klasické dorty. Pokud vás honí mlsná jenom trošku, můžete zhřešit minidezertem ve skleničce – Míša, tiramisu nebo panna cotta. Blízkost Zelného trhu majitele inspirovala a od jara tady mají i atraktivně vypadající dezerty v květináčcích.

Po náročném dni v práci, ve škole nebo ve studovně si sem můžete zajít na skleničku. Podobrazy se už od začátku z tradičního kavárenského světa trošku vymykaly čepovaným pivem. Z pípy tam nyní teče desítka Kamenice. Milovníci vína mají na výběr z kvalitních moravských tichých vín, ale osvěžit se mohou i „hlasitým“ proseccem. A nebo si vychutnat koktejl – třeba Gin&Tonic z ginu FRNDS, který speciálně pro Podobrazy a další spřátelené podniky namíchal brněnský destilátor Robert Urbánek ve svém Little Urban Distillery. K tomu můžete zakousnout třeba nakládaný hermelín, chleba s domácí bylinkovou pomazánkou nebo toust.

Občas se na menu objeví i speciální tematický brunch. Ale je to zatím nepravidelné, tak doporučujeme sledovat Facebook Podobrazů.

Obrazy v Podobrazy

Po celý rok v Podobrazech funguje krytá zahrádka s výhledem na nádvoří Staré radnice, kde se v létě odehrává kulturní program – koncerty festivalu Uprostřed, Maraton hudby, Iberica nebo Brazilfest. Se všemi těmito akcemi Podobrazy spolupracují.

A kde tato „multifunkční“ kavárna přišla ke svému jménu? Vděčí za to Moravské galerii, kde v roce 2000 začínala. Uprostřed maleb starých mistrů se to jméno zkrátka nabízelo. Ale i nyní, když už Podobrazy dlouho sídlí na Zelném trhu, v nich výtvarné umění má své slovo. V kavárně se střídají výstavy místních i vzdálenějších umělců. Svá díla tu vystavoval i brněnský streetartista Timo. A mnoho dalších.

Zkrátka, v Podobrazech panuje atmosféra, kterou výstižně popisuje jejich heslo na WiFi. Jak zní? Na to si budete muset při návštěvě přijít sami.


Zdroj a foto: Podobrazy, BRNO today