//Turbomošt slaví 15 let. Přibírá do party nápoj od hudební hvězdy

Turbomošt slaví 15 let. Přibírá do party nápoj od hudební hvězdy

Už 15 let si Brňáci zpříjemňují advent Turbomoštem – originálním nápojem sestávajícím z jablečného moštu, jablečné pálenky a koření. Letos ho najdou hned na devíti místech brněnských vánočních trhů. A dočkají se i zajímavých novinek.

Tři stánky se otevřely na náměstí Svobody, stejný počet na Zelném trhu a po jednom stánku na Dominikánském náměstí, u sochy Jošta a na nádvoří Staré radnice. O kvalitu servisu i samotného nápoje se stará tým 145 brigádníků a 18 provozních.

Turbomoštu a dalších drinků z portfolia se v posledních letech za sezonu vypijí stovky hektolitrů. V roce 2009 přitom začínali jeho zakladatelé na jednom stánku se studentským nápadem a velkým nadšením. „Tehdy jsme viděli, že se na trzích prodává svařák výhradně z toho nejlacinějšího krabičáku a umělého koření. Zajímalo nás, co by lidi řekli na pití z obyčejných, ale opravdových, surovin. Chytlo se to a my jsme díky Turbomoštu zatoužili po dalších projektech a kamenných barech,“ vzpomíná na začátky v gastronomii spoluzakladatel Turbomoštu a poté i známých brněnských podniků jako Bar, který neexistuje nebo 4pokoje Honza Vlachynský.

K letošnímu polokulatému výročí má pro příznivce dobrou zprávu. Klasický Turbomošt navzdory značným inflačním tlakům od loňska nezdražil. Už čtvrtý rok v řadě tak stojí 75 korun, pro majitele kouzelných Turbohrnků je cena doživotně ještě o 15 korun nižší.

„Ze dvou desítek různých drinků jsme zdražili pouhé tři, a to o desetikorunu. Chceme, aby Turbomošt zůstal dostupný. Proto jsme například také nesoutěžili o pronájem velkého zimního baru na náměstí Svobody. S bezmála třímilionovým nájmem jen za tento objekt bychom současné ceny neudrželi,“ vysvětluje Honza Vlachynský.

Velkou letošní novinkou na stáncích Turbomoštu je řada tří drinků postavených nikoliv na jablečném základu, ale na nápoji POPSTAR Tea od brněnského rappera Calina. Ten je jedním z nejposlouchanějších tuzemských interpretů, v říjnu se mu společně s Viktorem Sheenem podařilo vyprodat pražskou O2 arenu.

„POPSTAR Tea z černého čaje, broskvové šťávy a vanilky kombinujeme buď s likérem Amaretto, panamským rumem, nebo vanilkovou vodkou a přidáváme k němu citronovou šťávu. Výsledný prožitek je aromatický a chuťově uhlazený. Vůni verze s Amarettem bych klidně označil za dezertní, rumová varianta nabízí karamelové tóny,“ popisuje Martin Lambert z týmu Turbomoštu.

Dalším novým konceptem tohoto roku je kombinace Turbomoštu a pečeného marshmallow s marakujovou glazurou a zlatými třpytkami. K dostání je pouze v zóně Gourmet Brno na nádvoří Staré radnice.

Stejně jako v předchozích letech si fanoušci jablečného nápoje mohou organizovat vlastní Tour de Turbomošt. Po získání razítek ze všech náměstí na speciální kartičku obdrží drink zdarma a k němu i kód umožňující vyhrát věcné ceny.

Hlavní část brněnských vánočních trhů letos trvá od 24. listopadu do 23. prosince. Stánky s Turbomoštem jsou otevřeny denně od 10 do 22 hodin, u Staré radnice od 15 do 21 hodin.

Zdroj a foto: Lidi z Baru