//Máte rádi víno? Pokud ano, přečtěte si rozhovor s Dantem

Máte rádi víno? Pokud ano, přečtěte si rozhovor s Dantem

Pro milovníky vína přinášíme krátký rozhovor s Dantem, který pracuje v brněnském wine baru justWINE, kde se naplno věnuje svému poslání. Dante se narodil v Brně, avšak jeho kořeny a původ je rozmanitý. Maminka pochází z Arménie a tatínek je napůl Ital a napůl Čech. V Itálii strávil několik měsíců, ale nejvíce tíhne k rodnému Brnu.

Jaký je tvůj příběh, co se týká rozvinutí vztahu k vínu?
Kultura vinařství je v Arménii i Itálii hluboko zakořeněná. Můj italský děda a jeho rodina víno pěstovali a já jsem byl od útlého věku na vínu „odkojený“. V pubertě bych rozhodně o degustaci nemluvil, v tomto věku odrůdy ani kvalitu příliš neřešíte. Později jsem se však o víno začal zajímat intenzivně a postupně jsem mu zcela propadl, v tom dobrém slova smyslu samozřejmě. Víno vnímám jako nápoj, který v dávné historii spojoval významné okamžiky a skrývá se v něm určitá magie a mě baví být její součástí. Vyzkoušel jsem si i jiná povolání, například jsem pracoval s nemovitostmi a cestovním ruchu, ale přes své známé přátele jsem se nakonec vrátil ke svému koníčku, který mě teď živí a usídlil jsem se v justWINE.

Jaké odrůdy vína patří mezi Tvé oblíbené, na kterém vínku sis naposledy pochutnal?
To se nedá vůbec jednoznačně říct. Ke tvé druhé otázce, například půl hodinky nazpět jsem ochutnával Sylvánské zelené, Neuburské, Veltlín a Frankovku. Všechny odrůdy byly suché a já jsem porovnával vzorky. Občas si vezmu práci i domů, ale v mém případě se NIKDY nejedná o nemilou záležitost.

Jakým způsobem si vybíráte vinaře, se kterými spolupracujete a jaké druhy vína u Vás najdeme ?
Naše vinaře si vybíráme na základě toho, co nám chutná, co chutná majitelům a samozřejmě hostům. Pokud máme u sebe vzorky, rádi dáme ochutnat přímo hostům, protože nás jejich názor zajímá nejvíce. Vinaři si nás nevybírají, ale my si vyhledáváme je. Z naší nabídky je parné, že cca 20-30% našich vín je moravských a zbytek nabídky tvoří vína z Francie, Itálie a Španělska, která jsou známější. Já bych rád poukázal na vína z Gruzie, Maďarska, Arménie a Slovinska. Jedná se o méně známá vína, která bychom u nás rádi uvedli do povědomí a chceme, aby se hosté nebáli ochutnávat nová zahraniční vína. Myslím, že na chuť si u nás přijdou všichni hosté. Pokud holdujete v létě Proseccu, troufám si říct, že jsme v Brně jediní, kteří mají v nabídce hned několik druhů, od klasických přes nefiltrovaná. Baví nás vymýšlet neotřelé a originální koktejly na bázi vína či vinných destilátů, které doporučuji ochutnat. Šumivá vína ze Španělska patří k oblíbenému letnímu popíjení (Cava) a samozřejmě u nás nechybí nabídka Champagne.

Pokud k Vám zavítá host, který by rád ochutnal něco nového, ale není znalcem v oboru, jak se o něj postaráte?
Rozhodně se k nám nemusí bát přijít kdokoliv. Troufám si říct, že kdokoliv se může takzvaně propít ke všem možným odrůdám a různým stylům vína, až po sekty. Jsme tu od toho, abychom hostům dobře poradili a pokud cítíme zájem z jejich strany, rádi je vzděláváme. Pro neznalce doporučuji objednat si u nás degustaci, v rámci které si vychutnají několik druhů vína a zároveň se v oboru postupně dovzdělávají.

Velmi nás zaujala láhev sektu PURO s velmi netradičním obalem, můžete mi přiblížit, čím je sekt jedinečný?
Jedná se o šumivé víno ze Slovinska, za nímž stojí vinař Aleš Kristančič. Exkluzivní je zejména díky přírodnímu způsobu výroby, bez selektovaných kvasinek, cukru nebo přidané síry. PURO zraje na kalech, až do chvíle jeho otevření. Samotné otevření láhve a servírování je takový malý rituál, a zároveň zážitek.

Více v instruktážním videu zde: https://www.youtube.com/watch?v=nUbaqbgMab8

V justWINE se na Vás budou těšit opravdoví profesionálové v čele s Dantem, a pokud jste zvědaví na nově otevřený WINE bar, rozhodně doporučujeme návštěvu. Pokud si chcete v klidu vybrat láhev z pohodlí domova, můžete zavítat na e-shop justWINE – http://www.justwine.cz/e-shop.

Děkujeme Dantemu za skvěle strávené odpoledne v justWINE.

Napsal/a: Michaela