//Sportování, fandění, vzácní hosté a spousta zábavy. To byl Olympijský festival v Brně

Sportování, fandění, vzácní hosté a spousta zábavy. To byl Olympijský festival v Brně

Sedmnáct dnů, třicet sportů a 157 271 návštěvníků – to je bilance Olympijského festivalu 2018 v Brně. Po úspěšné letní edici projektu Českého olympijského výboru při příležitosti olympijských her v Riu de Janeiro 2016 hlásí organizátoři úspěch i se zimním vydáním.

„Zimní edice Olympijského festivalu je jednou z nejpovedenějších akcí, které jsme měli možnost v posledních letech ‘pod pěti kruhy’ pořádat. Návštěvníci Olympijského festivalu opět ukázali, že Česko není zemí, která se dokáže semknout u sportovních úspěchů svých hrdinů pouze před televizní obrazovkou, nebo v hospodách, ale především při aktivním sportu. A to bylo záměrem Českého olympijského výboru: spojit fandění českým barvám s možností vyzkoušet si na vlastní kůži sporty, které třeba znáte právě pouze z televizních obrazovek,” řekla manažerka projektu Naďa Černá.

V Brně se od otevření Olympijského festivalu 9. února proměnil areál kolem Pavilonu Z na Výstavišti Brno na sportoviště, které nabídlo možnost vyzkoušet si třicetčtyři sportů – olympijských i neolympijských, zimních i těch letních. Možnost zastřílet si na biatlonové střelnici laserovou zbraní, zahrát si curling, nasednout do čtyřbobu nebo se spustit ze skokanského můstku, to byla zejména pro děti obrovská novinka. Není tedy divu, že sportoviště byly od ranních hodin v obležení žáků základních škol i široké veřejnosti. A na nejoblíbenější sporty se stály fronty.

Pro soutěživé sportovce bylo každý den připraveno několik soutěží: závody v biatlonu, pumptracku, skoku na lyžích i kryathlon. Návštěvníci mohli shlédnout i disciplíny pro handicapované v rámci paralympijského dne a několik zajímavých exhibic v krasobruslení. Základem sportování na Olympijském festivalu byla Hrací karta s Českou spořitelnou. Po splnění úkolů na jednotlivých stanovištích mohli návštěvníci získat unikátní ceny – kromě medailí, diplomů i limitovaný počet exkluzivních “bonusů”: maskota her bílého tygříka Soohoranga.

Olympijský festival byl samozřejmě také místem setkání s významnými osobnostmi a bývalými sportovci. V Brně ho slavnostně zahájil premiér vlády České republiky v demisi Andrej Babiš, ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga, primátor města Petr Vokřál, místopředseda ČOV pro ekonomiku a marketing Libor Varhaník a náměstkyně hejtmana Jihomoravského kraje Taťána Malá. Nechyběl ani zlatý olympionik z Nagana 1998 Milan Hnilička a velvyslanec Korejské republiky Moon Seoung-hyun. V průběhu olympijských her přiletěl z Pchjongčchangu pozdravit fanoušky předseda ČOV Jiří Kejval.

Výčet hostů, kteří festival navštívili, je ještě mnohem delší. Někteří si vyzkoušeli sport, kteří nikdy nedělali, jiní vzpomínali na svoji aktivní kariéru, ale všichni se těšili na autogramiády a setkání s návštěvníky.

Nechyběl skokan na lyžích, vnuk Jiřího Rašky, Jan Mazoch, hokejové legendy Jiří Holík a Jozef Golonka, asistent trenéra zlatého týmu z Nagana 1998 Slavomír Lener, bývalý světový rekordman v desetiboji Roman Šebrle, členové bronzového čtyřkajaku z Ria de Janeiro 216 Jan Štěrba, Daniel Havel, Lukáš Trefil, krasobruslařská legenda Karol Divín, triatlonista Filip Ospalý, olympijská vítězka z Londýna 2012, veslařka Miroslava Knapková Topinková, střelec David Kostelecký, tenisové hvězdy Radek Štěpánek a Lucie Hradecká a mnoho dalších. Nechyběli hráči hokejového klubu Kometa Brno nebo basketbalistky BK Žabovřesky.

V neděli 11. února dorazil na Výstaviště Brno Raška Expres. Ve vlaku z Prahy přijela na Olympijský festival také dvojnásobná olympijská vítězka ve vodním slalomu Štěpánka Hilgertová s manželem Lubošem, nebo rychlostní kajakář Josef Dostál.

Po svém úspěšném vystoupení na olympiádě v Koreji přijela návštěvníky pozdravit také bronzová olympijská medailistka z Pchjongčchangu v snowboardcrossu Eva Samková, krasobruslaři Anna Dušková a Martin Bidař, čtrnáctý pár soutěže sportovních dvojic, a sáňkaři Lukášem Brožem a Matějem Kvíčalou.

Dohromady navštívilo Olympijský festival v Brně přes 100 sportovních osobností.

Více na webu www.olympijskyfestival.cz

Zdroj: TZ Olympijský festival Brno
Foto: Olympijský festival Brno, ČOV – Radek Míča