//Znojmo je krásné město plné historických památek a proslulého vinobraní

Znojmo je krásné město plné historických památek a proslulého vinobraní

Město s přemyslovskou historií, jedna z nejznámějších vinných oblastí, romantické vyhlídky i tajemná zákoutí propletená uličkami– to je Znojmo, město s hradebními fragmenty tyčící se nad řekou Dyjí a centrum Znojemské vinařské podoblasti.

Historické centrum Znojma je typické pro svoji minulost rozsáhlým bludištěm chodeb a sklepení, které se nachází pod většinou domů a náměstí. Toto podzemí, až ve čtyřech úrovních nad sebou, je vůbec nejrozsáhlejší v České Republice, táhne se zhruba na 30 km a vznikalo od 13. do 17. století. Podzemí je volně přístupno návštěvníkům, dokonce určité části jsou laděny pohádkově a strašidelně. A samozřejmě ani dospělí si přijdou na své, jelikož jsou pro ně připraveny ochutnávky znojemských vín.

Se Znojmem se pojí i slavná přemyslovská dynastie, která se nejvíce podepsala v areálu bývalého přemyslovského hradu. Stojí zde románská rotunda Panny Marie a sv. Kateřiny a pochází z 11. století, proto je nejstarší znojemskou památkou. Vnitřní interiér je hojně zdoben freskami, jejichž valná většina mapuje genealogii Přemyslovců.

A jelikož je Znojmo vinařskou oblastí, najdete zde nesmírné množství vinařských sklepů, které stojí za návštěvu a hlavně – čeká vás degustace vín. Na své si přijdou turisté i v místním muzeu vinařství v Louckém klášteru.

Pro milovníky cykloturistiky je Znojemsko vhodným místem. Nabízí se nespočet tras, které vedou k nejzajímavějším historickým, naučným a kulturním místům v okolí. Nejkrásnější projížďka vede do Vranova nad Dyjí, které je se Znojmem úzce spjato.

Na závěr tip BRNO today:

Doporučujeme navštívit v září proslulé Znojemské historické vinobraní, které se letos uskuteční od 14. do 16. září. Krom vína a burčáku, který si můžete dát u každého stánku, vinárny, sklípku, se můžete těšit i na bohatý kulturní program. Vystoupí zde například kapela Buty, Čechomor, Ben Cristovao, Voxel, Slza a nebude chybět samozřejmě cimbálová muzika a mnoho dalšího. Bohatý je i doprovodný program v podobě divadelních představení, ukázky řemesel nebo historický příchod krále Jana Lucemburského s družinou. Pro více informací a celého programu si můžete stáhnout mobilní aplikaci Znojemské historické vinobraní.

Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.reinto.znojemskevinobrani
iOS: https://itunes.apple.com/us/app/znojemské-historické-vinobran%C3%AD/id1146492598?mt=8

Napsal/a: Pavla, Tomáš
Zdroj: město Znojmo, Kudy z nudy
Foto: Ladislav Renner