//Prozkoumejte historii Prátru v novém muzeu

Prozkoumejte historii Prátru v novém muzeu

Známý vídeňský zábavní park Prátr existuje už přes 250 let. Za tu dobu se stal nedílnou součástí života Vídeňanů a důležitým místem pro setkávání, návštěvu výstav i zábavu na pouťových atrakcích. Nyní se dočkal nového muzea. Stálá expozice umístěná v moderní a udržitelné budově v blízkosti obřího kola zve k prozkoumání historického vývoje parku, originálních artefaktů i kuriozit.

Zajímalo by vás, jak vypadal zábavní park Prátr, jedna z nejoblíbenějších volnočasových atrakcí Vídně, před 100, 200 nebo 250 lety? Do minulosti jedné z ikon rakouské metropole se nyní můžete ponořit ve zbrusu novém muzeu, které své brány slavnostně otevřelo v polovině března, tedy přesně k zahájení hlavní návštěvní sezóny. Vídeňské Pratermuseum vám zaručeně zpestří čas strávený mezi adrenalinovými atrakcemi, najdete ho hned vedle vídeňského obřího kola.

Nová muzejní budova vás zaujme moderním udržitelným designem a dřevěnou fasádou. Přímo v centru parku proměnilo město někdejší hernu v jednu z prvních veřejných dřevěných budov ve Vídni. Architektovi Michaelu Wallraffovi se zde podařilo skloubit celou řadu požadavků na funkčnost budovy, estetiku i ochranu klimatu. Díky udržitelnému způsobu výstavby a využití alternativních obnovitelných zdrojů energie se budova bude moct pyšnit nízkou energetickou náročností a emisemi CO2. Dřevostavbu vytápí a chladí tepelné čerpadlo, na střeše vyrábí energii fotovoltaický systém a klimatizační panely regulují vlhkost vzduchu.

Ve srovnání s dosavadním muzeem Prátru, které fungovalo od 60. let v místním planetáriu, disponuje nová budova dvakrát větší výstavní plochou. Pratermuseum svůj příběh nyní vypráví na třech podlažích o rozloze 200 m2 a jako bonus zve návštěvníky k tomu, aby si z balkonu ve druhém patře vychutnali jedinečný výhled na okolní park. Cesta do místní minulosti začíná v prostorném volně přístupném foyer, kterému dominuje panoramatický obraz Prátru se spoustou skrytých detailů. Více než 100 m2 velký prostor město plánuje v budoucnu využít i pro konání nekomerčních kulturních akcí.

Prohlídka dále pokračuje do horních pater, kde jsou vystaveny stovky fascinujících artefaktů, které ilustrují bohatou historii zábavního parku. Patří mezi ně zrestaurované části kolotočů, hrací automaty nebo figuríny. K vidění jsou i originální kuriozity, jako například stroj na zprostředkování sňatků, který návštěvníkům výměnou za peníze vrátil popis budoucí manželky nebo manžela. Stálou expozici doplňují i různé plány, modely, dobové fotografie, vstupenky, programy nebo plakáty.

Výstava se zaměřuje také na živou kulturní paměť, která se pojí se zábavním parkem. Jen málokteré místo ve Vídni se tak často dočkalo zvěčnění právě v kulturních dílech, například v Mozartově hudbě, v textech Elfriede Jelinekové nebo na fotografiích ze Světové výstavy z roku 1873. Kromě toho muzeum představuje zábavní park jako místo, kde Vídeňané řešili zásadní společenské a politické otázky tehdejší doby. Pro mnohé byl Prátr i příležitostí seznámit se s nejnovějšími technickými vymoženostmi, kromě pouťových atrakcí například s výtahy nebo eskalátory. Právě zde se Vídeňané často vůbec poprvé setkali s exotickými zvířaty, své počátky tady zaznamenaly i moderní sporty jako box nebo zápasení v ringu. 

Pratermuseum

Otevírací doba: út-ne od 11:00-18:00 hod.

Adresa: Prater 92, Straße des Ersten Mai, 1020 Vídeň

Vstupné: běžné 8,00 € / snížené 6,00 €

Vstup zdarma pro všechny mladší 19 let a každou první neděli v měsíci

Zdroj: Mezinárodní kanceláře města Vídně v Praze
Foto: Herta Hurnaus, Klaus Pichler – Wien Museum, Olaf Osten