//Vídeňský hudební open air festival vkročí do další sezóny se Smetanou i fotbalem

Vídeňský hudební open air festival vkročí do další sezóny se Smetanou i fotbalem

V sobotu 29. června odstartuje 34. sezóna tradičního vídeňského Film Festivalu, který před radnicí každoročně vykouzlí jedinečnou atmosféru podobnou živým open air koncertům. Hvězdami multižánrového programu jsou nejen Rolling Stones a Coldplay, ale i Ludwig van Beethoven nebo Bedřich Smetana. Letos radniční náměstí oživí kromě hudby i fotbal.

Letní hudební Film Festival patří ke stálicím vídeňského kulturního kalendáře. U místních i turistů boduje díky kombinaci špičkové kulturní nabídky a kulinářských zážitků v nádherných kulisách před budovou vídeňské radnice. Letos má před sebou už 34. sezónu, do které vkročí netradičně a v upraveném formátu. O pozornost diváků se během ME ve fotbale bude totiž dělit se sportovními fanoušky.

První organizační změny si kolemjdoucí všimnou ještě před oficiálním začátkem festivalu, kdy se na náměstí Rathausplatz otevře fotbalová fanzóna. Na velkém plátně zde budou k vidění tři zápasy Rakouska, a to 17., 21. a 25. června. Během tří fotbalových večerů bude fanouškům výjimečně k dispozici i 26 gastronomických podniků, které budou nabízet své speciality později během Film Festivalu. Jinak zůstane fanouškovská aréna včetně gastro stánků uzavřena.

Kulturní program Film Festivalu odstartuje 29. června a potrvá až do 1. září. Po tři večery, 9., 10. a 14. července, ustoupí večerní program sportovním přenosům. Pokud bude Rakousko mimořádně úspěšné, dostane i během dalších večerů přednost fotbal. Až do konce šampionátu budou k dispozici pouze místa na stání. Poslední změnou je krátkodobé uzavření areálu po skončení mistrovství 15. července, aby organizátoři mohli provést nezbytné úpravy prostoru. Od 16. července do 1. září se mohou návštěvníci opět těšit na klasickou podobu festivalu se sedadly a prostorem pro celkem 2 800 diváků.

Z nabitého programu napříč nejrůznějšími žánry si vybere každý milovník hudby. Program nezahájí nikdo jiný než kultovní Rolling Stones, sekundovat jim bude skupina Queen a její legendární vystoupení v Riu de Janeiru. Ti, kteří letos nesehnali lístky na vyprodané koncerty Coldplay, nemusí smutnit a mohou si před radnicí připomenout jejich show z roku 2012.

Pozadu nezůstane ani část programu věnovaná klasické hudbě, která je letos ve znamení oslav významných historických milníků. Festival připomene 200. výročí vzniku Beethovenovy Symfonie č. 9, 100. výročí slaví Rapsodie v modrém George Gershwina a před 200 lety se narodil také významný český skladatel Bedřich Smetana. Na jeho počest organizátoři uvedou koncert jeho vrcholných děl.

 

  1. Film Festival na náměstí Rathausplatz
  2. června – 1. září 2024
  3. července – zavřeno

denně otevřeno od 11.00 do 24.00

promítání začínají po soumraku

 

Další informace

Webová stránka Film Festivalu

Webová stránka Fan Arény

Zdroj: Mezinárodní kancelář města Vídně v Praze
Foto: © stadtwienmarketing