//Vídeň připraví vánoční osvětlení i letos, ale v omezeném rozsahu a s úspornějšími žárovkami

Vídeň připraví vánoční osvětlení i letos, ale v omezeném rozsahu a s úspornějšími žárovkami

Debata o (ne)rozsvěcení vídeňské vánoční výzdoby došla k rozuzlení: vídeňské nákupní ulice se slavnostně rozsvítí i letos. Celková doba svícení však nepřesáhne 364 hodin a velikou většinu výzdoby zajistí úspornější LED osvětlení, uvedla místní hospodářská komora. Rozsvícení je v plánu 18. listopadu.

Zatímco některá místa rakouského hlavního města – například okružní Ringstraße – letos podle místních médií zůstanou bez světelné vánoční výzdoby, většina nákupních ulic v centru Vídně se rozzáří i letos. Dohodli se na tom představitelé města, vídeňské hospodářské komory a sdružení vídeňských obchodů; o slavnostním osvětlení v částech města totiž rozhodují všechny zúčastněné strany společně.

Zástupci obchodů po rozhodnutí u kulatého stolu uvedli jako své hlavní důvody myšlenku, že právě v podobných časech by nákupní ulice během adventu neměly zůstat potemněné. Vánoční osvětlení podle nich přináší víru, pocit bezpečí, ale přitahuje také do ulic potenciální zákazníky, což pomůže k oživení zdejšího obchodu.

Zároveň se zavázali k výraznému snížení spotřeby. Více než 85 procent výzdoby tvoří osvětlení LED, s jehož instalací místní sdružení začala přibližně před deseti lety. Adventní dekorace budou zářit od 18. listopadu 2022 do 8. ledna 2023, a to od 15 hodin do 22 hodin místo původní půlnoci. Celkovou spotřebu energie vyčíslila vídeňská hospodářská komora na 49 000 kWh, což srovnává s roční spotřebou 14 obytných jednotek při čtyřech obyvatelích na dům.

Montáž osvětlení začíná každoročně v říjnu. Velká část prací se může odehrávat pouze v nočních hodinách. Průběh vždy závisí na povětrnostních podmínkách, silný déšť či vichřice montáž znemožňují.

Foto: KrewenkaSteinbrenner