//V brněnském Lamacentru potkáte lamy, ovce, králíky i kozy

V brněnském Lamacentru potkáte lamy, ovce, králíky i kozy

Máte volné odpoledne a chtěli byste si odpočinout od ruchu města? Vydejte se na procházku do krásné hádecké přírody a spojte ji i s návštěvou Lamacentra Hády, které leží v lokalitě bývalého vápencového lomu Džungle na jihozápadním úbočí kopce Hády.

Lamacentrum provozuje nezisková organizace Pozemkový spolek Hády, který již téměř dvacet let aktivně pečuje o velmi cennou přírodu na Hádech. Lom Džungle, ve kterém se Lamacentrum nachází, byl dlouhá léta uzavřený a nevyužívaný, zarůstal buřinou a začalo se i uvažovat o jeho zavezení odpadní zeminou. To by ale rozhodně neprospělo okolní přírodě ani lidem, kteří na Hády chodí na vycházky. A taky by to byla škoda. Lom se naštěstí podařilo získat pro úplně jiný plán, a tak se zde vybudovalo zázemí pro návštěvníky Hádů a pro realizaci výukových programů pro děti. A v roce 2011 se do lomu nastěhovaly první lamy alpaky, ke kterým se postupně přidala i další zvířata – ovečky, kozy a králíci.

A proč zrovna lamy? Jsou učenlivé a inteligentní, bezpečné, čistotné, šetrné k životnímu prostředí, nenáročné na chov a v neposlední řadě jsou velmi roztomilé. Lamacentrum Hády můžete navštívit v sobotu a v neděli od 10 do 18 hod a během prázdnin i ve středu od 14 do 18 hod. Kromě stáda lam alpak se můžete těšit i na kozy, ovečky a králíky. Všechna zvířata je možné na místě krmit nebo pohladit, budete se pohybovat v jejich výběhu. Alpaky jsou velmi hodná zvířata, zvyklá na práci s malými dětmi i dospělými. Od průvodců se na místě dozvíte spoustu zajímavostí o jejich původu, chovu, rozmnožování i pikantnosti o jednotlivých zvířatech. Dozvíte se však od nich i to, proč vlastně Lamacentrum vzniklo, proč právě na Hádech a čím jsou Hády jedinečné.

Lamy jsou jistě největší lákadlo, ale kromě zvířat se můžete těšit i na krásné prostředí vápencového lomu, geologickou bosou stezku, interaktivní model vodního toku, včely, budkostrom či fotostromy.

A na závěr jedna aktualita – začátkem srpna se v Lamacentru narodilo nové sněhobílé lamátko. Kuriozitou je, že maminka lama je černá a tatínek hnědý. Tak navštivte Lamacentrum co nejdříve, dokud je lamátko ještě maličké.

Napsal/a: Lucie
Zdroj a foto: Lamacentrum