//Státní zámek Lednice je právem na seznamu památek UNESCO

Státní zámek Lednice je právem na seznamu památek UNESCO

Vydejte se na zámek Lednice, který je velmi oblíbeným místem turistů v Lednicko-valtickém areálu zapsaném na seznamu památek UNESCO.

První historická zmínka o této lokalitě pochází už z roku 1222, kdy zde pravděpodobně stála gotická tvrz s dvorcem. Ta byla zbořena v průběhu 16. století a místo ní byl vystavěn renesanční zámek. O století později ze zámku vzniklo barokní sídlo s rozlehlou zahradou a jízdárnou. Podobu, kterou má zámek dnes, získal v polovině 19. století, kdy byl přebudován na reprezentační letní sídlo ve stylu anglické gotiky. Majitel z rodu Lichtenštejnů zde chtěl totiž pořádat velkolepá setkání evropské šlechty. Díky tomu vznikaly velké reprezentační sály, jež se nacházejí v přízemních prostorách zámku. Vynikají především vyřezávanými sloupy a dřevěným obložením na stěnách. Řezbářskou výzdobou se pyšní zejména knihovna s úžasným vřetenovým schodištěm, dále Tyrkysový, Modrý a Červený salon.

K zámku náleží krásná francouzská zahrada a rozlehlý krajinářský park, jenž je považován za jeden z největších v České Republice. Nachází se zde mnoho zajímavých staveb: Apollónův chrám, empírový Chrám tří grácií zříceninu Janův hrad či Hraniční zámeček.

Díky zájmu o parky provádí zájemce pedagogové z místní Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity, přičemž je na výběr ze dvou vycházkových okruhů. Můžete se tak dozvědět zajímavosti o různých dřevinách, rostlinách, nebo lze navštívit Palmový skleník či Zednářskou zahradu.

Zámek Lednice nabízí čtyři prohlídkové okruhy, které zahrnují jak reprezentační prostory, pokoje, tak i technické zázemí.

Prohlídkové okruhy
I. trasa – reprezentační sály
II. trasa – knížecí apartmány
III. trasa – dětské pokoje princů a princezen a Muzeum loutek Milana Knížáka
IV. trasa – technické unikáty 19. a 20. století

Otevírací doba
· ČERVENEC-SRPEN (pondělí-neděle) – 09:00 – 18:00
· ZÁŘÍ (úterý-neděle) – 09:00 – 17:00

Vstupné
· plné: 180 Kč
· snížené: 130 Kč

Více informací naleznete na oficiálních stránkách Státního zámku Lednice – www.zamek-lednice.com .

Napsal/a: Pavla
Zdroj a foto: Státní zámek Lednice, Kudy z nudy