//Představujeme nedaleký a krásný zámek Náměšť nad Oslavou

Představujeme nedaleký a krásný zámek Náměšť nad Oslavou

Vydejte se do nedaleké Náměště nad Oslavou, jejíž dominantou je bezesporu renesanční zámek, který se tyčí na kopci a je vidět už při příjezdu vlakem na vlakové nádraží.

Náměšť leží východně od Třebíče v údolí řeky Oslavy, kudy vede malebnou přírodou několik krásných turistických stezek. Vydejte se na prohlídku zámku a poté na procházku kolem řeky a udělejte si krásný výlet.

Zámek v Náměšti nad Oslavou – bývalé letní sídlo prezidenta republiky
Historie zámku v Náměšti nad Oslavou sahá až do 13. století. Původně se jednalo o středověký hrad, ten si však nechali v letech 1565 – 1578 přebudovat tehdejší majitelé, pánové ze Žerotína, na honosné renesanční sídlo. To můžete v téměř nezměněné podobě obdivovat dodnes.

Renesanční zámek je oblíbený především díky interiéru. Je zde k vidění kolekce vzácných tapisérií, obrazů a nábytku, dále knihovna s krásnou freskovou výzdobou či kaple. Od roku 2013 je zde i nová prohlídková trasa, která představuje životní styl na začátku 20. století. Během prohlídky navštívíte hudební, klubový či kulečníkový salon nebo hraběcí apartmán, který je zařízený dle dochovaných archivních materiálů. Součástí zámeckého areálu je i anglický park a malá francouzská zahrada, v předzámčí nalezneme i budovy tzv. Vlašského dvora.

Zámek v roce 1752 koupili Haugwitzové, kteří zde zůstali tu až do roku 1945. V roce 1945 byl zámek na základě tzv. Benešových dekretů zkonfiskován zemským národním výborem v Brně, aby se následně stal letním sídlem prezidenta republiky na Moravě. V letech 1946 a 1947 zde pak krátce prezident Edward Beneš pobyl.

Nejen zámek, ale i barokní most
Kromě zámku naleznete v Náměšti menší historické centrum s náměstím, ke kterému vede kamenný most zdobený dvaceti barokními sochami. Tento most patří mezi nejstarší na Moravě.

Napsal/a: Lucie
Zdroj: Zámek Náměšť nad Oslavou, Kudy z nudy
Foto: Zámek Náměšť nad Oslavou