//Navštivte hrad Pernštejn a nechejte se vtáhnout do středověku

Navštivte hrad Pernštejn a nechejte se vtáhnout do středověku

Malebný hrad Pernštejn opředený tajemstvími, příběhy a poutavou historií otevírá svoje brány. Nechte se vtáhnout zpátky do středověku během Slavností Pernštejnského panství.

Pohádkový a zachovaný hrad Pernštejn se majestátně vzpíná v zalesněné krajině na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje. Nad Nedvědicí stojí jako pevnost téměř osm století a během své složité existence nebyl ani jedinkrát dobyt. Proto se stává jedním z nejnavštěvovanějších hradů na Moravě a často vyhledávaným místem pro turistické výlety.

První stopy hradu se objevují dávno v minulosti, kdy se místní krajinou proháněli zubři. Však se taky slavná zubří hlava s houžví v nozdrách stala erbovním znamení pánů z Pernštejna, kteří tento hrad pojímali za svoji domovinu a po staletí se podíleli na utváření jeho podoby i historických událostí mapujících jejich život.

Původ hradu i jeho pánů se potýká s určitými nejasnostmi. Nicméně stavba Pernštejnu započala na skalnatém vrchu v druhé polovině 13. století. Prvním majitelem, kterého lze doložit, byl Štěpán z Medlova, jehož vnuk následně přijal jméno Štěpán z Pernštejna. Tím začala dlouhá etapa vlády jednoho z nejdůležitějšího rodu v okolí. V dobách vzniku hradu byli Pernštejnové téměř nejbohatším rodem v českých zemích a později bylo dokonce jejich panství rozsáhlejší a cennější než panství Rožmberků. Avšak kvůli nenávratným půjčkám císařům museli postupně svůj obrovský majetek rozprodat.

Pernštejn prošel mnoha přestavbami, které utvářely jeho dnešní podobu. Zprvu byla vystavena jednoduchá dispozice hradu, jež byla postupně rozšiřována. Hrad prošel jak pozdně gotickou, tak i raně renesanční přestavbou. Ta nebyla dále přebudována dalšími styly a hrad se tak stal obrazem přeměny středověké pevnosti na pohodlné renesanční sídlo. Své stopy na něm zanechalo dále i baroko, rokoko i klasicismus, kdy se částečně měnil v klasicistní rezidenci, a v neposlední řadě byl vytvořen koncept přestavby hradu v duchu romantismu 19. století, který se však neuskutečnil.

Tradičně se na hradě každé léto konají Slavnosti Pernštejnského panství, kdy nádvoří oživ šermíři, rytíři a kejklíři, návštěvníci mohou shlédnout rytířské turnaje a různá představení a nemůže chybět prodej tematických předmětů a občerstvení. V místním městysi Nedvědice je připraven nadupaný hudební program, kde vystupují známé kapely a zpěváci.

Vstupné:
Letošní ročník proběhne 5. – 8.7. 2018. Ve dnech 5.- 6.7. je cena pro dospělé 150 Kč, děti 100 Kč a ve dnech 7.-8.7. dospělí 120 Kč a děti 90 Kč. Celkový program slavnost naleznete zde.

Okruhy:
Na hradě si můžete vybrat ze 4 prohlídkových okruhů, avšak během Slavností je primární program na nádvořích a klasické prohlídky jsou druhotné, proto je nutné zaplatit vstupenku na Slavnosti.

I. Od gotiky do 20. století (základní okruh)
délka 80 minut, max 35 osob
v období letních prázdnin: ÚT-NE 10:00 – 17:00 hod.
vstup – dospělí 180 Kč, děti 6-15 let 130 Kč, do 6 let zdarma

II. zkrácený okruh
délka 50 minut, max 35 osob
v období letních prázdnin: ÚT-NE 10:00 – 17:00 hod.
vstup – dospělí 150 Kč, děti 6-15 let 110 Kč

III. prohlídka nádvoří (bez průvodce)
v období letních prázdnin: ÚT-NE 9:00 – 17:00 hod.
neomezeně, volný pohyb
vstup – dospělí 50 Kč, děti 40 Kč

IV. Ztratila se Bílá paní
nutnost rezervace, termíny po domluvě
délka 50 minut, max. 20 osob
vstup – dospělí 120 Kč, děti 80 Kč

Zajímavosti:
vznikla zde řada filmů – Jak se budí princezny, Princezna na hrášku, Sněhurka (USA), Princezna Fantaghiro (Itálie), Sedmero krkavců, Pták Ohnivák, Šťastný smolař

ve filmech stal i jiným hradem, nejčastěji francouzským nebo německým – Tři mušketýři, Johanka z Arku, Angelika, Čachtická paní, Mladý Indiana Jones a další

Napsal/a: Pavla
Zdroj: Hrad Pernštejn
Foto: kudyznudy.cz, hrad Pernštejn