//Mikulov – město s vůní jihu

Mikulov – město s vůní jihu

Mikulov se stal po Praze a Českém Krumlově další vyhledávanou turistickou destinací v České republice. Město každým rokem navštíví více a více turistů. Mikulov můžete poznávat všemi smysly a to v jakékoliv roční období.

Toto město s krásnou polohou je obklopeno rozsáhlými vinicemi, patří do Mikulovské vinařské podoblasti a s vínem se tu potkáte snad ve všech koutech a uličkách. Nemluvě o nekonečných cyklistických trasách či poutavých historických památkách.

Mikulov zaznamenal svůj zásadní vývoj pod vládou Lichtenštejnů v průběhu 13. až 16. století. Když roku 1575 přešel pod vládu rodu Dietrichsteinů, která trvala do roku 1945, dosáhlo město svého největšího rozkvětu a získalo renesanční podobu. Významnou postavou tohoto rodu byl kardinál František z Dietrichsteina. Ten město přetvářel jak hospodářsky, tak stavebně i kulturně. Díky němu se proto Mikulov stal centrem Moravy. Stojí dokonce za vybudováním místa zvaném Svatý kopeček, kam z města vede křížová cesta s pašijovými kaplemi. Zlatý věk města však zhatili Švédové, kteří ho roku 1645 dobyli a obsadili. Negativní dopad měly taktéž turecké a uherské války a dva ničivé požáry.

Mezi dominanty Mikulova patří především barokní zámek, kde můžete najít nejrozsáhlejší tuzemskou expozici vinařství. Za povšimnutí stojí určitě i obrazová galerie rodu Dietrichsteinů, knihovna či expozice Římané a Germáni v kraji pod Pálavou, která obdržela cenu Gloria musealis.

Cestovatelská potěšení naleznete v místních vinných sklepechnebo ve vinařském domě Sonberk, který se nachází kousek za městem a nabídne vám krásný výhled na celou Pálavu. Místní krajina je přitažlivá také díky pálavským zříceninám, za návštěvu rozhodně stojí hrad Děvičky. A když už tu budete, nezapomeňte zajít i do jeskyně Na Turoldu, jejíž nitro skrývá smaragdové jezírko.

Pokud se toto krásné město chystáte navštívit, doporučujeme si stáhnout mobilní aplikaci Průvodce Mikulovem. Najdete v ní všechny zajímavé turistické cíle, památky i tématické trasy – za vínem, židovské památky ve městě a další. To vše přehledně v jedné aplikaci. Nemusíte si tak kupovat různé tištěné průvodce, ušetříte peníze, místo v batohu a navíc pomůžete životnímu prostředí. Pro Android stahujte zde, pro iOS zde.

Z kraje podzimu v Mikulově každoročně probíhá oblíbené Pálavské vinobraní. Letos to bude již 71. ročník a přijít na něj můžete od 7. do 9. září . Na tipy a malou ochutnávku atmosféry této akce se můžete těšit v dalším článku.Pokud vás ale podrobnější informace zajímají už teď, najdete je na www.palavske-vinobrani.cz.

Napsal/a: Pavla, Tomáš
Zdroj: město Mikulov, Kudy z nudy
Foto: Ladislav Renner, BRNO today, Reinto