//Křtiny nabízí návštěvníkům všestranné kulturní, duchovní i poznávací vyžití

Křtiny nabízí návštěvníkům všestranné kulturní, duchovní i poznávací vyžití

Severovýchodně od Brna se v krasovém Josefovském údolí tyčí Křtiny, které bývaly ve své době nejvýznamnějším mariánským poutním místem. Návštěvníkům nabízí všestranné kulturní, duchovní i poznávací vyžití.

Křtiny se nachází v romantickém okolí Moravského krasu plného skalisek, jeskyň a krásné přírody. Původ obce sahá daleko do 13. století. Není divu, že se toto poutavé místo chlubí staletou poutní tradicí. Už od středověku zde stály dva kostely a díky stoupajícímu zájmu poutníků došlo k jejich přestavení na chrámový komplex, za nímž stojí známý Jan Blažej Santini Aichel. Dokonce v něm najdeme jednu z největších zvonoher Evropě, která pravidelně hraje dvakrát týdně. Tato důmyslná stavba získala označení „Perla Moravy“. Chrám je celoročně přístupný veřejnosti a je využívám ke konání různých církevních a kulturních akcí.

V podzemí kostela se nachází kostnice, jež je možno shlédnout po domluvě s farním úřadě. V devadesátých letech zde byly objeveny nejen pozůstatky místních obyvatel, ale také několik lebek, které byly vyzdobeny záhadnými ornamenty. Jejich význam není dodnes odhalen.

Ve Křtinách se nachází taktéž klasicistní zámek, původní barokní rezidence premonstrátů. Najdeme zde kapli Svaté Anny, kde leží pozůstatky někdejších pánů. Zámek prošel nákladnou rekonstrukcí a dnes nabízí turistům stravovací a ubytovací prostory.

V okolí Křtin se nachází spousta zajímavých míst, která lákají turisty. Oblíbené jsou podzemní prostory jeskyně Výpustek, větrný mlýn, Rudické propadání, kde se voda ztrácí v podzemí, nebo obrovské arboretum se stovkami druhů dřevin. Na své si zde přijdou i cyklisté, kterým jsou k dispozici několikakilometrové singletrailové stezky.

Napsal/a: Pavla
Zdroj: Městys Křtiny
Foto: Cestou necestou, Křtiny