//Ilona Csáková: v Brně jsem už zapustila kořeny

Ilona Csáková: v Brně jsem už zapustila kořeny

Milí čtenáři, vyzpovídali jsme pro Vás naši českou zpěvačku, která vydala osm sólových desek a je držitelkou několika zlatých a platinových desek v ČR, Ilonu Csákovou. Tímto bychom zároveň paní Csákové chtěli poděkovat za její čas a jsme rádi, že jsme se mohli osobně setkat u ní doma v Brně Soběšicích, v příjemném neformálním prostředí.

Prozradíte nám, jaké jste dnes prožila ráno a co Vás vždy zaručeně nabudí do nového dne?
Samozřejmě mám své ranní rituály. Mám školkou a školou povinné děti, tudíž se nevyhnu ranním maminkovským povinnostem, od chystání svačinek, až po přípravu věcí do školy. Rozhodující jsou však okolnosti, někdy musím například vyřídit pracovní korespondenci, a také se věnuji pravidelnému cvičení. Alespoň dvakrát týdně se snažím navštěvovat lekce pilates. Nyní je období prázdnin, a tak mám více času věnovat se domácnosti. Velmi mě baví vařit pro celou rodinku a rovněž trávím ráda čas na zahrádce, což mi přináší pocit relaxace. Pokud zrovna koncertuji, dá se říci, že se mnou zpívá celá moje rodina. Musejí fungovat chvíli i beze mě. O děti se zvládá plnohodnotně postarat jejich tatínek a výborně se jim věnuje jejich babička.

Když Vám zbývá nějaký volný čas pro sebe a rodinu, jak jej nejraději trávíte? Lenošíte také někdy?
Především jsou mi tyto chvíle velmi vzácné. Moje nejoblíbenější činnost je v daný okamžik skutečně nicnedělání. Snažím se o naprostý klid, vypnout své myšlenkové pochody, odprostit se od všech povinností a pouze ležet. Myslím si, že je obecně problémem dnešní doby, že lidé neumějí relaxovat a nedbají o svoji duševní hygienu.

Nedávno Vám vyšlo nové album „Pořád jsem to já“, a to po desetileté pauze, proč přicházíte s novou deskou zrovna teď?
Moje kariéra mi připomíná pohádku o Šípkové Růžence. Kariéra byla u mne v popředí, a se založením rodiny na chvíli „usnula“ a odsunula se do pozadí. Po 32 letech působení v pěvecké branži jsem se rozhodla, že si přeji zmapovat celou kariéru od počátků a vystinout novým CD její průběh a vývoj.

K písni z nové desky „Abych byla IN“ jste také natočila videoklip. Proč zrovna k ní? A jaké bylo natáčení?
Chtěla jsem natočit klip k nové tvorbě, nikoliv se vrátit do minulosti, a proto jsem zvolila jako první píseň právě „Abych byla IN“. Natáčení bylo velmi náročné, v jeho průběhu se vystřídal nespočet kostýmů, stylingu, make-upu, ale pevně věrím, že výsledek stojí za to.

V showbyznysu se pohybujete už mnoho let, je ještě něco, co Vás na něm překvapuje?
Řekněme, že se Vaše myšlenky, v podání novinářů, pozmění téměř vždy v dramatický titulek. Co k tomu dodat víc, lidé u nás stále dychtí po šokujících zprávách a zřejmě nechtějí číst i o příjemných faktech.

Podělíte se se čtenáři rodiči o jakýkoliv tip, kam ráda vyrážíte s dětmi v Brně, když máte volný čas?
Ve volném čase jsem skutečně nejraději s rodinou v našem zázemí, kde si užíváme pohody a klidu. Tedy doma v Soběšicích. Rádi si však zpestříme volný čas o gastronomický zážitek, který je v brněnské restauraci Signature Restaurant, téměř zárukou. Máme zde rádi i oblíbené rodinné brunche, které pořádají pro rodiny s dětmi. Navíc moc ráda vařím a to opravdu cokoliv, od domácích knedlíků, až po chobotnice. Jelikož mám doma tři chlapy, jinak to ani nejde. Ne nadarmo se říká, že láska prochází žaludkem a já vždy vařím pro svoje nejbližší s láskou a těší mě, když s potom společně pochutnáme. Abych ale neodbíhala od tématu, v Brně je spousta krásných míst, kde stojí za to zajít. Naprosto okouzlující je třeba funkcionalistická vila manželů Tugendhatových, která byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Budila velké emoce po svém dostavění a řekla bych, že je budí dodnes. Takto významných staveb, galerií a muzeí je v Brně nespočet. Všechny bych je jednou chtěla navštívit, ale nyní to pro mě není moc aktuální. Kluci jsou ještě malí, ocení spíše jiné aktivity a tak jim svůj program musím podřídit. Těším se na tu dobu, až budou starší a všechna tahle krásná místa si budeme moci vychutnat společně.

Navážeme dotazem, zda je Vám blízké nejen Brno, ale také krásy celé jižní Moravy, a protože jsme ve vinařském kraji, vyrazíte si někdy s manželem na vinnou stezku či přímo na vinobraní?
Jezdíme celoročně do Jeseníků, manžel je zapálený do zimních sportů a oblast Jeseníků je pro něj ideálním prostředím ke sportovnímu vyžití. Avšak jižní Moravu s manželem milujeme, máme mnoho přátel z oblasti Pálavy, které pravidelně navštěvujeme a vychutnáváme si společné chvíle u dobrého jídla a vína. Momentálně mám období, kdy mi lahodí sušší vína, ale to je u mě proměnlivé a záleží vždy na období. Zajet si o víkendu jen tak do Mikulova, do Lednice nebo na procházku do vinic, tomu říkám opravdový relax. Tak vypadala i naše poslední dovolená, kterou jsme trávili právě tady v okolí. Navštívili jsme zámek Lednice, Valtice nebo propast Macochu. Jižní Morava se pro mě stala srdcovou záležitostí, zapustila jsem tu kořeny, kdo by to kdy řekl. 🙂

Závěrem se Vás zeptáme, jestli plánujete nějaký koncert v Brně nebo okolí?
Vystoupení je hodně a snažím se je zveřejňovat na mém webu http://www.csakova.cz/novinky.html, ale ne vždy se mi daří pravidelně aktualizovat tento diář. Třeba hned v září budu mít několik vystoupení v okolí Brna a to v Brněnci, Bosonohách nebo na vinařské akci v Pavlově. Na všechna živá vystoupení se těším a věřím, že nás s fanoušky čeká spousta krásných zážitků a pozitivní energie.

Napsal/a: Tomáš, Michaela
Foto: Ilona Csáková, Lenka Hatašová