//Helena Vondráčková: Moraváci to umí pořádně rozjet a ráda se sem vracím. Miluju Brňáky, Brno i hantec

Helena Vondráčková: Moraváci to umí pořádně rozjet a ráda se sem vracím. Miluju Brňáky, Brno i hantec

Zpěvačku Helenu Vondráčkovou není třeba dlouze představovat. Patří ke stálicím české populární hudby. Za svoji dlouholetou pěveckou kariéru získala mnoho českých i zahraničních ocenění. Je oblíbenou zpěvačkou nejen u nás, ale i na Slovensku, v Německu, Polsku nebo Rusku. Velký úspěch také slavila hned dvakrát ve vyprodané legendární Carnegie Hall v New Yorku. Víte však, co má zpěvačka společného s Moravou? Kam se ráda vrací a jaké místa má tady ráda? Na to a mnohem více jsme se zeptali přímo zpěvačky v tomto rozhovoru.

Jak se dnes máte?
Já se mám dnes skvěle, protože zpívám jen jednu písničku v divadle Hybernia, kde probíhá dětská pěvecká soutěž mladých talentů. Vybere se jeden český a jeden slovenský vítěz, který pocestuje na soutěžní festival do italského Sanrema.

Máte ráda Itálii? Nějaké konkrétní místa?
Miluju ji, byla jsem tam mnohokrát a je to opravdu krásná země, výborné jídlo, pití. Itálie je celá krásná, ale nejvíce se mi líbílo asi v Římě nebo malém městečku Montecatino. Toto malebné městečko leží nedaleko Florencie, která je také úchvatná.

Právě jsme Vás zastihli na pěvecké soutěži. Spočítala byste kolika soutěží jste se zúčastnila jako soutěžící a na jakou ráda vzpomínáte?
To bychom zde byli asi do rána, kdybych měla říkat, na jakých soutěžích jsem byla. Začala jsem totiž už jako malé dítě, kdy zrovna probíhaly festivaly tvořivosti mládeže. Byla jsem taková všestranná holka, kde jsem na nich tančila, zpívala, recitovala a hrála jsem na kytaru. To byly takové moje čtyři obory, kterých jsem se účastnila. Zlom přišel pak v roce 1964, kdy jsem se zúčastnila soutěže v pražské Lucerně, kde jsem vyhrála. Díky tomu jsem se rozhodla, že budu zpěvačka. Pak jsem začala jezdit po různých hudebních festivalech, kdy si vzpomenu na účast na Bratislavské lyře, Festival ve Splitu, Bělehradě, Německu, Rusku. Pěkné vzpomínky jsou na brazilský hudební festival Zlatý kohout v Rio de Janeiro, kde jsem byla dva roky po sobě. První rok jako soutěžící s písní Vzdálený hlas. Druhý rok mě už pozvali organizátoři jako porotce, kdy v tom roce jel Československo reprezentovat a soutěžit Karel Gott, tak jsem mu dělala doprovod. Samozřejmě nesmím zapomenout na mezinárodní hudební festival v polských Sopotech, kde jsem v roce 1977 s písní Malovaný džbánku i vyhrála. Dodnes ji Poláci znají a slavím tam s ní úspěch.

Předpokládáme, že dnes už u Vás převažuje role porotce. Prožíváte to se soutěžícími?
Dnes už ano. To víte, že to vždy prožívám se soutěžícími, protože vím, jak má člověk vždy strach a obavu. Držím jim vždy palce a trpím, když se někdy náhodou děje něco, co se dít nemá. Což se někdy stane.

Jsme z Brna, a proto se určitě na pár otázek zeptáme na naše město. Co prvního se Vám vybaví, když se řekne Brno?
První? Špilberk! Dále třeba ulice Česká a mnoho dalšího. Já mám v Brně hromadu kamarádů, se kterými jsem se nejen přátelila, kamarádila, ale i vystupovala. Třeba Orchestr Gustava Broma, avšak sám Gustav Brom už bohužel nežije. Dále Ulrychovci, u kterých mně zní hlas Hanky, to její krásné zabarvení, které jsem neslyšela snad nikde jinde ve světě.

Minulý rok jste v Brně oslavila velkým koncertem své jubileum, jak na něj vzpomínáte?
Vzpomínám na něj velmi ráda, odehrávalo se to v Boby centru a bylo tam skvělé publikum. Celý pořad, který natáčela Česká televize, se i díky tomu velmi povedl. Měla jsem tam spoustu skvělých hostů, jako třeba Honzu Cinu, Jitku Zelenkovou, Leonu Machálkovou, slovenskou vokální skupinu Fragile nebo stepaře z Tap Academy Prague s mistrem světa ve stepu Tomášem Slavíčkem. Navíc po celou dobu mě doprovázela moje skupina, se kterou pravidelně vystupuji Charlie Band.

Máte oblíbené místo v Brně nebo jeho okolí, kam se ráda vracíte?
Já mám moc ráda Moravu, protože jsem tam velmi často jezdila, konkrétně do Hodonína. Také moje první svatba se odehrála na Moravě a to ve Strážnici. Měla jsem tam báječné přátele, kteří mě seznámili se spoustou vinařů a měla jsem čest poznat spousty nádherných sklípků areálu Petrov nebo areálu Valtic. No a moji přátele z Řitky, kde bydlím, jezdí pravidelně do Mikulova na ochutnávky vín, kde jsem s nimi několikrát byla. Každá návštěva stála za to, protože mám ráda cimbálovku a je to vždy opravdová „jízda“, protože Moraváci to umí rozjet!

Je pravda, že jste získala ocenění v zavařování okurek? Jak se k tomu zpěvačka dostane? Byly to ty znojemské okurky?
Ano, je to pravda a jsou to ony. Je to ten znojemský recept. Já mám totiž dobrou kamarádku v Moravských Budějovicích a ta mě na to zavařování přivedla. Začaly jsme spolu zavařovat a následně mě přihlásila do té soutěže, kde jsem vyhrála dokonce už dvě ocenění – první cena v zavařování okurek. Avšak nejraději zavařuji meruňky. Měla jsme na zahradě 25 let starou meruňku a pořád plodila výborné plody, což je unikum. Teď mám novou a čekám až začne plodit a budu zase moci zavařovat. Krom okurek a meruněk však zavařuji i rybíz, třešně, prostě všechno, co jde, protože všem to chutná, což je to důležitý. Zavařeniny máme prostě všichni rádi.

Plánujete nové CD, koncertní turné nebo něco dalšího?
Nové CD mám v hlavě, ale nevím, jestli to stihnu letos, protože ten čas utíká. Teď ještě jedeme na měsíc na Floridu, pak hned následuje německé, slovenské a české turné, které potrvá až do konce roku. V každém případě, pokud deska nevyjde letos, tak bych ji ráda letos připravila, přichystala repertoár, oslovila textaře, hudebníky a nejpozději příští rok bych chtěla vydat novinkové album.

A co muzikál? Hrajete aktuálně v nějakém?
Hraji v muzikálu Muž se železnou maskou v Divadle Broadway, kam všechny zvu na představení. Také se v tomto divadle chystá už 13. března premiéra muzikálu, ve kterém sice nebudu hrát, ač jsem byla oslovena, ale muzikál bude proložený výhradně mým repertoárem a písničkami. Proto se to jmenuje Kvítek Mandragory. Není to příběh o mě, je to taková krimi komedie, velmi dobře a vtipně napsaná. Muzikál je kvalitně obsazen, hrají tam samí výborní herci a už se moc těším na premiéru, na kterou se určitě půjdu podívat.

Už jste nakousla dovolenou. Umíte vůbec odpočívat?
Přiznám se, že moc odpočívat neumím. Člověk to však občas potřebuje. Já ráda odpočívám aktivně. Ráda sportuji, hraji tenis, pádluji. Musím se přiznat, že nesedím a neumím sedět. Mám velký dům se zahradou, hausbót na Slapech, obytný autobus, se kterým jezdíme na vystoupení, ale i výlety, tak není čas lenošit.

Kde Vás mohou čtenáři slyšet v okolí Brna?
Na závěr letošního německo-slovensko-českého turné bude hned několik zastávek právě na Moravě. V říjnu to bude koncert v Jihlavě, v listopadu v Olomouci a hlavně 7. 12. v Brně v hale VODOVA. Určitě přijďte, já se na Vás strašně moc těším, protože Brno miluju, Brňáky miluju a hantec miluju.

Napsal/a: Tomáš
Foto: Helena Vondráčková