//“Hobití domečky”, víno a pěkný tip na výlet

“Hobití domečky”, víno a pěkný tip na výlet

Chtěli byste proniknout do světa Tolkiena? Nyní máte příležitost! Nedaleko Brna ve Vrbicích se nachází vinařské sklepy, které vypadají jako hobití domečky.

Vrbice se řadí mezi tradiční vinařské vesnice, která disponuje zhruba 130 ha vinic. Místní vinná sklepení jsou vyhloubená do kopce až v sedmi patrech nad sebou.

Najdeme zde dvě lokality, v nichž se sklepení nachází. Nejstarší je kolonie Na sklepech, která vznikla už v 17.století. Dnes je součástí vesnické zástavby. Avšak známější lokalitou je Stráž, kde první chodby vznikaly na přelomu 18. a 19.století. Na stěnách sklepů se vyskytuje ušlechtilá černá plíseň, která svědčí o stabilním prostředí, které víno potřebuje ke svému zrání.

Kromě vinařského zázemí Vrbice nabízí i jiné zajímavosti. Za návštěvu stojí místní kostel i kaple, pak památník, který zde byl vystavěn po 2. světové válce jako znamení míru.

Ze Strážního kopce ve Vrbicích se naskýtá krásný výhled na okolí. Odtud se lze vydat do obce Kobylí, kde je možnost navštívit muzeum, nebo do Čejkovic a Bořetic a projít si další známou sklepní kolonii Pod Kraví horou.


Napsal/a: Pavla
Zdroj: Vrbice
Foto: Vrbice, Cyklo JM