//Zámek Vranov nad Dyjí je právem řazen mezi TOP destinace jižní Moravy

Zámek Vranov nad Dyjí je právem řazen mezi TOP destinace jižní Moravy

Poznejte s námi barokní perlu jižní Moravy a vydejte se na výlet do Vranova nad Dyjí.

O zámku

Státní zámek Vranov nad Dyjí se nachází jižně od Brna a řadí se mezi nejvýznamnější a nejnavštěvovanější turistické cíle na jižní Moravě. Původně to byl hrad, o kterém je první písemná zmínka v Kosmově kronice z roku 1 100, který byl postupně přestavován až do současné barokní podoby. Dnes se řadí k nejhodnotnějším světským stavbám středoevropského baroka.
Jak vidíme i na fotkách, tak samotný zámek se rozkládá na velké skále, která se tyčí nad obcí Vranov nad Dyjí. V současné době je zámek veřejně přístupný a mohou si návštěvníci vybrat ze 4 prohlídkových okruhů: reprezentační interiéry, soukromé pokoje a kaple, celým zámkem nebo výstava v kočárkárně.

V interiérech zámku mohou návštěvníci obdivovat bydlení z konce 18. a 19. století a to od soukromých komnat majitelů zámku až po honosné reprezentační sály. Za zmínku stojí nejznámější sál předků pánů z Althannu s freskou v kupoli od Johanna Michaela Rottmayra. Nepřehlédnutelná je také zámecká barokní kaple Nejsvětější Trojice z přelomu 17. a 18. století.

Víte, že…

Víte, že se zde natáčely dvě známé české pohádky?
První z nich je Nesmrtelná teta, kde si hlavní roli zahrála populární herečka Jiřina Bohdalová. Druhou je neméně známá pohádka Andělská tvář od režiséra Zdeňka Trošky.

Je dobré vědět

Vzdálenost z Brna: 91 km
Délka cesty autem z Brna: 1 hodina 18 minut
Možnost dopravy z Brna: kolo, auto, autobus
Otevírací doba: duben až říjen
Vstupné dospělí: od 50 Kč do 240 Kč (záleží na okruhu)
Počet okruhů: 4
Podrobně na webových stránkách zámku: www.zamek-vranov.cz

Redaktor/ka: Tomáš
Foto: www.zamek-vranov.cz / Zdroj: Národní památkový ústav