//Třebíč je město památek UNESCO

Třebíč je město památek UNESCO

Třebíč je malebné město nacházející se v kraji Vysočina, jehož historie je spjata s benediktinským klášterem a sahá až do roku 1101. Díky této bohaté historii mohou návštěvníci obdivovat mnoho památek, z nichž ty nejznámější jsou již téměř 15 let zapsány na seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO – židovská čtvrť, židovský hřbitov a Bazilika sv. Prokopa.

Židovská čtvrť

Úzké křivolaké uličky mezi domy, náměstíčka, klenuté průchody, verandy a malé balkónky – to vše je typické pro třebíčskou židovskou čtvrť, jedinou židovskou památku mimo území Izraele zapsanou na seznamu UNESCO. Ve čtvrti je dochováno celkem 123 staveb, z nichž nejznámější je Přední a Zadní synagoga, radnice, rabinát, nemocnice, chudobinec či škola. V dnešní době však tyto budovy již neslouží svému původnímu účelu. V židovské čtvrti však nyní naleznete spoustu útulných kaváren, restaurací a obchůdků, které určitě stojí za návštěvu.

Židovský hřbitov

V Třebíči dále naleznete jeden z největších a nejlépe zachovaných židovských hřbitovů v České republice. Na ploše necelých 12000 m2 je v několika vrstvách pohřbeno celkem 11000 lidí a nachází se zde 3000 náhrobků, z nichž nejstarší pochází z roku 1625. Náhrobky jsou pokryté břečťanem a jsou vystaveny se ve svazčitém terénu. Samotný židovský je obklopen krásnou přírodou, a tak na vás na tomto místě určitě dýchne tajemná atmosféra.

Bazilika sv. Prokopa

Bazilika sv. Prokopa byla v Třebíči budována od 30. let 13. stol. jako součást benediktinského kláštera. Bazilika je postavena v románském stylu a jsou v ní dochovány nástěnné malby, které patří k nejstarším dochovaným malbám na českém území. K nejvýznamnějším částem baziliky patří krypta, jejíž strop podpírá 50 sloupů s originálně zdobenými hlavicemi. Současný vzhled této impozantní budovy vznikl v roce 1998 propojením hlavní lodi s kryptou.

Víte, že…

V Třebíči naleznete kromě památek zapsaných na seznamu UNESCO i největší věžní hodiny ve střední Evropě s ciferníkem o průměru 5,5 m a výškou číslic 60 cm a také jedno z největších historických náměstí v České republice.

Je dobré vědět

Vzdálenost z Brna: cca 60 km

Doprava: Autem se do Třebíče dostanete přibližně za hodinu jízdy, případně můžete využít pravidelná vlaková či autobusová spojení, které jezdí z Brna..

Redaktor/ka: Lucie

Zdroje: trebic.cz; mistopisy.cz

Foto: cztip.eu; bohemia-trip.cz; epochalnisvet.cz; epochaplus.cz