//Modelové království je největší modelové kolejiště na Moravě, které má otevřeno po celý rok

Modelové království je největší modelové kolejiště na Moravě, které má otevřeno po celý rok

Sami jsme navštívili Modelové království a jen jsme žasli. Ohromila nás nejen samotná plocha kolejiště, která má už přes 55 metrů čtverečních, délka kolejí přes 600 metrů, ale i propracovanost věcí do sebemenších detailů.

Za tímto královstvím se musíte vydat do nedalekého Žďáru nad Sázavou. Nachází se v místním Domu Kultury. Kolejiště je umístěno v suterénu na celkem malé ploše v místnosti 14 x 9 metrů. Díky důmyslnému postavení je využit každý prostor, kolejiště se rozkládá podél všech stěn a tvoří díky tomu uzavřené písmeno “U”. Děti ale i prarodiče, kteří se s dětmi vydají na prohlídku, ocení lavičky a zábradlí podél celého kolejiště, kdy děti se na lavičky mohou postavit, aby dobře viděly (všichni mají návleky na botách) a prarodiče si zase mohou sednout, nebo opřít o zábradlí.

Líbí se nám i reálnost, kterou modeláři použili a zakomponovali do modelu. Naleznete zde nádražní stanice Žďár nad Sázavou, Nové Město na Moravě nebo Nedvědice. Krom nádraží jsou zde i modely známých staveb z okolí. Milovníci památek si budou moci prohlédnout hrad Pernštejn nebo památku UNESCO ve Žďáře nad Sázavou – kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře. Krom památek jsou zde k vidění i reálné stavby jako žďárská stanice se svým rozsáhlým kolejištěm a vlečkou vedoucí do firmy Žďas a vlečkou ZZN, kterou zná většina místních.

Těchto reálných staveb si všimnete hned na první pohled, avšak po zaměření a zkoumání opravdu propracovaných detailů zůstanete úplně “paf”, protože postavičky mají jen pár milimetrů, avšak i v takové velikosti se umí pohybovat a dělají činnosti. Například grilují, kopou se, pijí, lítají blesky z fotoaparátu, pouštějí draka, hasiči stříkají vodou nebo dokonce i reálně čůrají.

Modelové království je opravdová pastva nejen pro všechny děti, ale i rodiče. Protože budete obdivovat tu propracovanost a reálnost samotného terénu, lesy, louky, pole, zahrady. Celé to umocní ještě fakt, že na pár minut se vždy v místnosti zhasne a přijde tma, kdy se celý model rozsvítí. Svítí vše – lampy, budovy, vagonky i mašinky, které nejen svítí, ale i vydávají zvuky.

My jsme byli opravdu unešeni a věříme, že líbit se bude i Vám. Za tu cestu to opravdu stojí!

Víte, že…

Plocha kolejiště: 55 metrů čtverečních
Tvar kolejiště: skoro uzavřené písmeno “U”, délka 28 metrů a šíře 1,8 metrů
Délka kolejí: cca 600 metrů
Počet vyhýbek: 168 ks instalovaných v 8 nádražích
Viditelná nádraží: Žďár nad Sázavou, Nové Město a Nedvědice
Zastávka: Hamry nad Sázavou
Skrytá nádraží: Brno – dolní, Havlíčkův Brod, Rožná, Tišnov a Majlont (Brno-Maloměřice)

Je dobré vědět

Vzdálenost z Brna: 78 km
Délka cesty autem z Brna: cca 1 hodina
Možnost další dopravy z Brna: vlak (délka 1 hodina 30 min), autobus
Otevírací doba: celoročně mimo letní prázdniny je otevřeno každý víkend (sobota a neděle) od 10 do 17 hodin. Během letních prázdnin (červenec a srpen) je otevřeno ve středu, čtvrtek a neděli (sobota zavřeno). Otevírací doba stejná 10 až 17 hodin.
Vstupné: dospělí 70 Kč, děti do 15ti let 35 Kč, rodinné vstupné 2+1 170 Kč, rodinné vstupné 2+2 190 Kč, rodinné vstupné 2+3 220 Kč

Více informací na webových stránkách: www.mkzdar.cz

Redaktor/ka: Tomáš
Zdroj a foto: mkzdar.cz