//Dějiny Vídně na dosah. Vídeňské muzeum nebude vybírat vstupné

Dějiny Vídně na dosah. Vídeňské muzeum nebude vybírat vstupné

Na začátku prosince Vídeň otevře nově zrekonstruované muzeum věnované svojí bohaté historii. Město se inspirovalo úspěšným příkladem Velké Británie a do stálé expozice zavede permanentně volný vstup pro všechny návštěvníky.

„Vídeň. Moje historie“. Tak zní název nové stálé expozice Vídeňského muzea, která už 6. prosince slavnostně zahájí novou etapu této městské instituce. Na náměstí Karlsplatz se po třech letech rekonstrukce otevře moderní muzejní budova se stálou výstavou věnovanou vídeňské historii. Expozice na velkorysé ploše 3 300 m2 bude vyprávět příběh rakouské metropole a jejích obyvatel od pravěku až po současnost. Město při tvorbě nové koncepce muzea následovalo příklad Velké Británie, kde jsou stálé sbírky v patnácti státních muzeích návštěvníkům přístupné zdarma. Nejen zájemce o historii Vídně jistě potěší, že i stálou expozici k dějinnému vývoji hlavního města Rakouska budou moci navštívit zcela bezplatně.

Vídeňské městské muzeum bude prvním veřejným muzeem v Rakousku, které se vydalo touto inkluzivní cestou. „Vídeňské muzeum a jeho sbírky patří Vídeňanům,“ zdůraznil starosta města Michael Ludwig. „Volný vstup do stálé expozice umožňuje podílet se na historickém bohatství a představuje bezprecedentní demokratizaci kulturního dědictví města. Jde o projekt, který v tomto rozměru v rámci rakouského muzejnictví dosud nemá obdoby a který půjde jistě příkladem,“ okomentoval nový koncept Ludwig.

Podle představitelů města nebude nové muzeum jen místem pro vzdělávání, ale i prostorem pro sociální interakci, kde může probíhat dialog mezi lidmi bez ohledu na jejich původ, sociální postavení a vzdělání. „Zejména v krizové době velkých společných výzev potřebujeme získat konkrétní zkušenost, že umění a kultura vytvářejí místa otevřená dialogu, zkoumání historie i současnosti, setkávání i poznávání různých perspektiv. Vídeňské muzeum se tak stává jedinečným hotspotem, společenským prostorem a inkluzivním místem pro každého, kdo v tomto městě žije, pracuje nebo se v něm prostě jen zrovna nachází,“ doplnila radní pro kulturu Veronica Kaup-Haslerová.

U stálé expozice ale angažmá městského muzea nekončí. Návštěvníci všech věkových a cílových skupin se mohou těšit na bohatý doprovodný program, který jim umožní se do historie města ponořit hlubším a kreativním způsobem. Na stránkách muzea bude možné si bezplatně zarezervovat workshopy a další aktivity pro školní třídy, rodiny s dětmi i dospělé návštěvníky. Vůbec poprvé se ve Vídeňském muzeu otevře i komunitní galerie, která dá prostor pro realizaci různým skupinám obyvatel.

Wien Museum
1040 Vídeň, Karlsplatz 8
slavnostní otevření 6. prosince 2023, běžný provoz od 7. prosince 2023
více na stránkách muzea: https://www.wienmuseum.at/wien_museum

Fotografie
Rendering Wien Museum © Certov, Winkler + Ruck Architekten
Příprava expozice Wien. Meine Geschichte © Lisa Rastl
Wien Museum Karlsplatz © Kollektiv Fischka