//Vídeňský vánoční trh se rozzáří už 10. listopadu

Vídeňský vánoční trh se rozzáří už 10. listopadu

Zatímco na českých náměstích se přípravy na vánoční trhy teprve rozjíždí, v rakouské Vídni již finišují. Radniční náměstí už zdobí strom, letos dovezený z Jižního Tyrolska. Nejznámější vídeňský trh, který vloni navštívily tři miliony lidí, totiž otevře brány už příští pátek, 10. listopadu. Díky trhům a unikátní atmosféře je Vídeň „hlavním městem Vánoc v Evropě,“ uvádí starosta města Michael Ludwig.

Tradiční vánoční trh na náměstí u vídeňské radnice již získává svoji finální podobu. První domácí i zahraniční hosty přivítá nejznámější trh už v pátek 10. listopadu. Slavnostního rozsvícení vánočního smrku, který už na náměstí stojí, se letos vedle vídeňského starosty Michaela Ludwiga ujme i hejtman Jižního Tyrolska Arno Kompatscher. Přibližně 140 let starý strom totiž letos pochází právě z tohoto německy mluvícího regionu na severu Itálie.

„Vídeňský vánoční trh Christkindlmarkt má dlouhou tradici, jejíž působivá historie sahá do hloubi několika století,“ uvádí starosta Ludwig. „Pro naše město má obrovský kulturní, společenský, ale i hospodářský význam. Spolu s ostatními trhy ve městě hraje významnou roli v tom, že se Vídeň každoročně stává hlavním městem Vánoc v Evropě. Jen v loňském roce navštívily trh před radnicí tři miliony lidí,“ tvrdí vídeňský starosta.

Miliony návštěvníků z Vídně, Rakouska, Česka i jiných zemí se i letos mohou před radnicí těšit na skoro stovku stánků. Jejich uspořádání by tentokrát mělo připomínat malé uličky a přinést návštěvníkům více místa ke korzování. Necelá čtvrtina stánků nabídne gastronomii. Podle Vídně budou tři čtvrtiny nápojů a pokrmů tvořit bioprodukty, ve větší míře se objeví i regionální a sezónní produkty. Chybět nebudou ani tradiční punče či svařáky. Součástí trhů bude i gastronomie pod střechou, která v kulisách tradiční vídeňské kavárny nabídne až 200 míst v teple.

U okružní Ringstraße vyroste patrový kolotoč, vedle zase ruské kolo či dětská chatička. Vrátí se i létající srdce. Tato novinka se začala nad hlavami návštěvníků vznášet v loňském roce, letos bude po setmění k vidění každou půlhodinu. Na náměstí se také rozzáří srdcový strom dekorovaný desítkami červených srdcí. V další části radničního parku vyroste betlémská stezka s ručně vyrobenými betlémy.

Jižní část náměstí i letos zabere ledová plocha. Takřka 3 000 m2 k bruslení zůstane v provozu i po 26. prosinci, kdy vánoční trhy skončí. Náměstí poté bude čekat přestavba, která zimní kluziště ještě zvětší.

Pro příjezd na vánoční trh u radnice doporučujeme využít MHD. Stanice metra U2 Rathaus je kvůli výstavbě nové linky metra uzavřena, nejbližší stanicí na U2 je asi 300 metrů vzdálený Schottentor. Tramvajemi 1, 2, 71 a D lze dojet na zastávku Parlament hned vedle náměstí.

Vídeňský vánoční trh u radnice

  1. listopadu – 26. prosince 2023

Otevřeno denně od 10:00 do 22:00 (24. prosince od 10:00 do 18:30)

Více na https://www.christkindlmarkt.at/

Úvodní foto: ©stadtwienmarketing Johannes-Wiedl Bild
Foto: © stadtwienmarketing