//Vídeňský letní open air festival zve na Janáčka i Lady Gaga

Vídeňský letní open air festival zve na Janáčka i Lady Gaga

Přípravy na letošní 33. ročník tradičního vídeňského festivalu Film Festival finišují. Pořadatelé již zveřejnili program, který má letos i českou stopu – vídeňskou interpretaci opery Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky. Hudební představení nejrůznějších žánrů mohou návštěvníci na radničním náměstí Rathausplatz navštívit od 1. července až do 3. září každý den. Představení začínají po soumraku, okolo 20. a 21. hodiny. Festival je dostupný široké veřejnosti, vstup je zdarma.

Přesně začátkem července se náměstí před vídeňskou radnicí Rathausplatz opět promění v dějiště kulturního a kulinářského festivalu Film Festival. Podle Vídně se jedná o největší festival tohoto druhu v Evropě. Oblíbenou kulturní akci budou moci statisíce návštěvníků z Vídně, Rakouska i celého světa v centru Vídně navštívit od 1. července až do 3. září už po třiatřicáté. I letos pořadatelé připravili bohatý program plný představení nejrůznějších žánrů – popu, opery, jazzu či muzikálů. Organizátoři tak věří, že každý návštěvník si v programu během 65 dní najde něco, co bude odpovídat jeho hudebnímu vkusu. Nabitý hudební program, který se odehrává pod otevřeným nebem, zahájí opera Kouzelná flétna Wolfganga Amadea Mozarta. Hlavní program letního festivalu doplní i doprovodné akce – především Dětský operní festival.

Díky úspěšnému navázání partnerství s Vídeňskou státní operou v loňském roce jsou i letos na programu slavná operní nebo baletní představení. Fanoušci opery budou moci zhlédnout celkem devět špičkových inscenací, například opery Tosca a Bohéma Giacoma Pucciniho s Annou Netrebko, Falstaffa a Traviatu Giuseppe Verdiho, Evžena Oněgina Petra Iljiče Čajkovského nebo Fausta Charlese Gounoda. Milovníkům baletu festival nabídne osvědčenou klasiku v podobě Čajkovského Labutího jezera i moderní taneční díla. Díky kooperaci s divadly Vereinigte Bühnen Wien má program i českou stopu – festival představí vídeňské zpracování opery Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky, kterou loni nastudoval režisér Stefan Herheim.

Na své si přijdou ale i hudební fanoušci, kteří klasické hudbě tolik neholdují. Léto v centru Vídně prozvučí hudba světových hvězd – vítěze ceny Grammy Gregoryho Portera, popové hvězdy Rity Ory, poprockové skupiny One Republic nebo autora aktuálního hitu Unholy Sama Smithe. Nebudou chybět ani stálice světové hudební scény jako Sting, Black Eyed Peas nebo Lady Gaga. Festival si slavnostně připomene i několik významných milníků. K 50. výročí vydání legendárního alba The Dark Side of The Moon uvede koncert skupiny Pink Floyd. Jako vzpomínku na rakouského zpěváka Falca, od jehož úmrtí letos uplyne 25 let, festival uvede jeho koncert s orchestrálním doprovodem. Festival má letos ale i ještě další tematický přesah – všudypřítomné dopady změny klimatu. Stále více umělců totiž na klimatickou krizi reaguje pomocí hudby a svými díly upozorňuje na palčivé problémy spojené s proměnou životního prostředí.

Vídeňské letní večery zpříjemní i gastronomické zážitky. Vedle hudební produkce bude pro milovníky hudby připravena i široká nabídka občerstvení. Návštěvníci budou moci ochutnat pokrmy světové kuchyně z celkem 26 různých gastronomických podniků, které pro ně budou otevřené vždy od 11 do 24 hod.

  1. Film Festival – 1. července 2023 – 3. září 2023

Více na https://filmfestival-rathausplatz.at/

Zdroj: www.viennaoffices.cz
Foto: Film Festival