//Vánoční trhy ve Vídni slaví 300 let. Najdete zde přes 900 stánků na 17 trzích

Vánoční trhy ve Vídni slaví 300 let. Najdete zde přes 900 stánků na 17 trzích

Již 10. listopadu se ve Vídni otevřely brány prvního z letošních vánočních trhů. Během adventu jich Vídeň nabídne celkem 17 a na nich dohromady přes 900 stánků – více než kdekoliv jinde v Evropské unii. Na nejznámějším trhu u radnice už stojí strom, pod ním vyroste i kluziště a nově také patrový kolotoč. Vídeň také slaví výročí 300 let od prvního vánočního trhu.

Před dvěma lety, koncem roku 2020, Vídeň kvůli koronaviru vánoční trhy kompletně zrušila. Loňský ročník ještě výrazně ovlivnila pandemická opatření. Letošní adventní trhy ve Vídni by však opět měly proběhnout bez omezení. Vůně pečených kaštanů nebo svařáku se ponese z celkem 17 trhů napříč celou Vídní. V rakouské metropoli vyroste dohromady 905 stánků. A jak uvádí vídeňská radnice, žádné jiné město v Evropské unii nenabídne návštěvníkům a obyvatelům takové množství trhů. Ještě před koronavirem přitom ve vídeňský ulicích stálo rekordních 1 018 stánků na 20 trzích.

Některé letošní trhy přivítají hosty už tento týden. Jako první se ve čtvrtek 10. listopadu otevře adventní trh na náměstí Franz-Jonas-Platz ve vídeňském Floridsdorfu, o den později přivítají návštěvníky trhovci například u Katedrály svatého Štěpána, v útulném Spittelbergu nebo původním areálu nemocnice AKH. Na jiných místech si Vídeňané punč či sladkosti vychutnají až ve druhé půlce listopadu.

Nejznámější a nejnavštěvovanější trhy u radnice, které v posledním předcovidovém roce 2019 navštívilo na 4,6 milionu lidí, letos otevřou 19. listopadu. Vánoční strom, 28 metrů vysoký smrk tentokrát dovezený ze Štýrska, už pracovníci města vztyčili. Svátečně vyzdobený strom obklopí přes 100 stánků, velká část z nich nabídne bio sortiment. Zábavu vedle tradičního kluziště nově zajistí i patrový kolotoč. Radniční trh potrvá do 26. prosince, bruslení až do 8. ledna. Poté, do poloviny ledna, město kluziště ještě rozšíří a otevře jej znovu až do 5. března.

Vídeňská radnice dále uvedla, že vánoční trhy letos v rakouském hlavním městě slaví kulaté výročí. První ročník se totiž podle dobových záznamů konal v zimě 1722 na náměstí Freyung. O 120 let později trh přesídlil na blízké náměstí Am Hof, roku 1918 na Štěpánské náměstí. Od 80. let minulého století radnice začala vydávat více povolení a počet vánočních trhů ve Vídni se začal rozrůstat.

Seznam letošních trhů včetně adres a termínů je dostupný na webu vídeňského magistrátu: https://www.wien.gv.at/presse/2022/11/04/adventshauptstadt-wien-17-weihnachtsmaerkte-mit-ueber-900-staenden-oeffnen-heuer-die-pforten

Zdroj: Eurocomm-PR
Úvodní foto: SEPLB
Foto: Christian Stemper, Julius Hirtzberger,