//Nová sbírka básní Jána Sedala se pokřtí v HaDivadle

Nová sbírka básní Jána Sedala se pokřtí v HaDivadle

Slovenský básník, herec a klíčová osobnost českého alternativního divadla Ján Sedal vydává pod nakladatelstvím Větrné mlýny novou sbírku básní s titulem Až pleske brok. Pokřtěna bude v prostorách brněnského HaDivadla – scény Centra experimentálního divadla – s jehož tvorbou je jako herecká osobnost výrazně spjat. Křest sbírky se uskuteční v sobotu 13. dubna od 17.30.

Původem z Bratislavy, Ján Sedal (1948) vystudoval loutkoherectví na DAMU, kde se seznámil s pražským divadelním undergroundem. V roce 1982 se stal součástí Hanáckého divadla Prostějov, později přejmenovaného na HaDivadlo, společně s nímž se v roce 1985 přesunul do Brna. Pod režijní taktovkou Arnošta Goldflama zde následně vytvořil řadu velkých rolí, například v kultovních inscenacích Bylo jich pět a půl (1982) či Písek (1988). Není tedy divu, že právě HaDivadlo přivítá ve svých prostorách legendárního člena souboru při příležitosti křtu jeho básnické sbírky. Sedal byl divadelně činný až do nedávné doby, působil například v projektech Divadla Archa či se souborem Vosto5 a hostoval v Dejvickém divadle, Divadle v Dlouhé či Národním divadle Brno.

První sbírka vyšla Sedalovi v roce 2018 pod názvem SMS básně. Sbírka Až pleske brok vychází v roce 2024 pod brněnským nakladatelstvím Větrné mlýny v grafické úpravě Kateřiny Wewiorové. Kniha obsahuje sto šedesát stran nejen básní, ale i různých vtipných receptů a hříček. 

„Už víme, že Ján Sedal, nekompromisní herec a alternativní společník vybraných brněnských sezení, čerpá některé benefity na Slovensku. Ale už druhou knihou, Bůh zaplať, se řadí do literatury české. Jeho texty, stejně je tomu kupříkladu u autorů Písma, vznikaly nejprve vyprávěním mezi lidmi, kteří si je ale natolik oblíbili, že si je začali zapisovat, posílat esemeskami či je jinak uchovávat, něco také sám autor rozposlal přes nejrůznější noční sociální sítě. A právě díky tomu tu dnes máme svědky, že nejde o bonmoty či vtipné říkanky, ale o básnění autora, který nejčastěji říká, že nedokáže vůbec mluvit, čemuž se ti kolem smějí a někdy si neuvědomují, že právě z tohoto pnutí a jen z něj vzniká pohnutka psát verše,“ uvádí nakladatel Petr Minařík

Slavnostní křest se uskuteční v sobotu 13. dubna 2024 od 17.30 ve foyer HaDivadla sídlícího ve funkcionalistické Alfa pasáži. Večerem bude provázet herečka HaDivadla, pamětnice Sedalova působení a kamarádka Marie Ludvíková. Vstup na akci je volný a vítáni jsou všichni zájemci. Po celou dobu události bude otevřený bar a k dispozici drobné občerstvení. A stejně jako HaDivadlo letos slaví významné padesáté jubileum, i Ján Sedal v rámci křtu oslaví své narozeniny.

Zdroj a foto: HaDivadlo