//Mamut v Anthroposu slaví 90 let

Mamut v Anthroposu slaví 90 let

Model mamuta v životní velikosti se za 90 let od vzniku expozice a posléze muzea Člověk a jeho rod, stal jedním ze symbolů Brna. Autorem této expozice, která byla součástí Výstavy soudobé kultury v roce 1928, je moravský krasový badatel a archeolog Karel Absolon. Expozice byla následně přejmenována na Anthropos, kterým zůstala dodnes.

Protože letos v květnu oslaví brněnský mamut kulatiny, můžete na státní svátek 1. května navštívit budovu Anthroposu a rovněž přilehlý park. U něj mohou návštěvníci společně s Moravským zemským muzeem oslavit toto výročí.

Odpoledne bude připraven od 14 hodin program, který ocení zejména rodiny s dětmi. Dětské muzeum MZM chystá několik stanovišť, kde se bude vzpírat originální mamutí kost, rozdělávat oheň pomocí mechu či lovit mamut oštěpem a lukem. Geocaching uvnitř muzea umožní zvídavým návštěvníkům cestovat historií a poodkrýt příběh Pavilonu Anthropos. Ti nejšikovnější mohou nabyté vědomosti použít k navržení upravené či nové podoby Anthroposu.

„Lidé budou mít také příležitost vyzkoušet si, zda prvomájový polibek pod chobotem mamuta má stejnou sílu jako ten pod rozkvetlou třešní. A překvapením pro všechny, tedy i organizátory, bude nahlédnutí do nitra mamuta pomocí kamery. Ve spolupráci s návštěvníky zanecháme pro další generace v mamutovi vzkazy,“ uvedla mluvčí Moravského zemského muzea Eva Pánková.

Večerní program bude v 18 hodin zahájen oficiální gratulací mamutovi, jejíž součástí se stane vyhlášení prvního ročníku soutěže pro mladé archeology o cenu Zlatý mamut. Cílem soutěže je přispět k popularizaci archeologie. Oslavenci poté zahrají violoncellistka Dorota Barová či brněnská rocková kapela Animal Farm. Narozeninové překvapení v podobě světelné show s divadelními efekty u mamuta připravilo Městské divadlo Brno.

„Přivítáme, když se návštěvníci u všech aktivit vyfotí a fotografie pošlou na sociální sítě. Ty nejzajímavější oceníme,“ dodala Eva Pánková.

Více o události zde: https://www.facebook.com/events/359982931186020/

Možná nevíte, že….

V 60. letech byl postaven nový Antrhopos a s ním i nový 3,5 metrů vysoký mamut. V roce 1969 vznikl při filmování požár a mamut vzplál. Následně byl mamut rekonstruován a je k vidění dodnes. V roce 2002 přibylo k mamutovi mládě, které stejně jako jeho dospělého jedince sponzorovali potomci Baťovy rodiny.

Napsal/a: Tomáš
Zdroj: MMB tiskový servis
Foto: Josef Sedlák