//Letní divadelní program pod petropavelskou katedrálou – již popatnácté

Letní divadelní program pod petropavelskou katedrálou – již popatnácté

Malebný kout Zelného trhu ožívá neochvějně již patnáctým rokem poutavými příběhy z dílny Městského divadla Brno. I tentokrát je pro vás již připravena vskutku rozmanitá programová nabídka plná hvězd, které můžete obdivovat na letním nebi nad vámi i na jevišti před vámi! Herecký soubor se ze svých kamenných scén v Lidické ulici opět přemístí i na svou třetí scénu v podmanivém prostoru Biskupského dvora, aby zde pro vás v nezaměnitelných kulisách, jež poskytuje katedrála sv. Petra a Pavla, rozehrál romantické i komické, historické i pohádkové příběhy oděné do zpěvoherního hávu.

Letos MdB své účinkování pod širým nebem zahájí v první polovině měsíce června, odehraje tu pro vás dohromady dvacet devět představení a na výběr přitom budete mít ze sedmi různých titulů!

Letní produkce inscenací Městského divadla Brno na Biskupském dvoře ve vnitřním areálu Moravského zemského muzea bude probíhat v období od 8. června do 14. července 2024, se začátky vždy ve 20.30 hodin, ve venkovních prostorách a za každého počasí. Představení MdB tak jaksepatří odstartují již patnácté Léto na Biskupském dvoře, což je seriál programů nejen brněnských institucí, který vznikl a je pořádán ve spolupráci MdB s Moravským zemským muzeem a reklamní společností SNIP & CO.

Vstupenky a s nimi i příjemný program na letní večery si ovšem můžete zajistit již od 15. února 2024, a to buďv pokladnách divadla na Lidické ulici 16, nebo online na www.mdb.cz. Hromadné objednávky vyřídíte přes komerční oddělení MdB (tel.: 533 316 352, e-mail: komercni@mdb.cz). Doprodej vstupenek pak bude probíhat vždy hodinu před začátkem představení v pokladně Dietrichsteinského paláce Moravského zemského muzea na Zelném trhu.

 

Na programu jubilejního 15. ročníku jsou následující tituly:

PROČ BYCHOM SE NETĚŠILI NA SMETANU

Bedřich Smetana, Karel Sabina, Vilém Černický, Klára Latzková, Igor Ondříček

původní fraška v jednom jednání s operou, světová premiéra

Letos uplyne 200 let od narození Bedřicha Smetany – hudebního skladatele, který položil základy české hudby a v širším kontextu i české kultury. V rámci Roku české hudby tak po celé republice proběhne program Smetana200, jehož základním cílem je oslava osobnosti Bedřicha Smetany a jeho díla, šíření povědomí o jeho hudbě a v této souvislosti i propagace obrazu České republiky jakožto země s obrovským hudebním a kulturním potenciálem. Nejen v souvislosti s tímto výročím se Městské divadlo Brno rozhodlo nahlédnout jedno z nejznámějších Smetanových děl vlastní optikou a pro novou premiéru na Biskupském dvoře si vybralo komickou zpěvohru Prodaná nevěsta.

Není jistě překvapením, že se před diváky ovšem nechystá tradiční uvedení oblíbené Prodanky, nýbrž půjde o nové originální zpracování tohoto ikonického díla. V roce 1883 napsal úředník, novinář, publicista a redaktor Textilních listůVilém Černický jednoaktovou veselohru s názvem Proč bychom se netěšili. Hra byla dedikována Družstvu českého národního divadla v Brně, které se v té době již dva roky aktivně pokoušelo vytvořit podmínky pro vznik samostatného brněnského divadla hrajícího pravidelně česky v dosud, co se kultury týče, téměř výhradně německém městě.

Vznikla tak drobná hříčka o bohatém radovi Vostrovském, který na svém statku podporuje činnost ochotnického spolku připravujícího právě premiéru Prodané nevěsty. Jen několik hodin před avizovanou premiérou soubor ale přichází o předního sólistu, a tak rada Vostrovský musí spolu s ředitelem Koubkem rychle hledat představitele hlavní role Jeníka. Nebyla by to ale řádná komedie, kdyby do starostí uměleckých nezasáhly i problémy rodinné. Statkářova dcera Ludmilka se chce provdat za mladíka, který nemá otcovu podporu, statkářově manželce dochází s divadelními ochotníky, kteří se roztahují na hospodářství, trpělivost a do toho přijíždí baron Jesenický. O komické situace není nouze a k tomu se stále zkouší Prodanka bez hlavního tenoristy. Pokud ovšem všechno dobře dopadne, dočkají se i diváci na Biskupském dvoře všeho, co mají na oblíbené opeře rádi. Inscenace slibuje nabídnout zpěvoherní klasiku v atraktivním provedení i pro publikum, které tento žánr obyčejně nevyhledává. V režii Igora Ondříčka se na letní scéně pod věžemi Petrova představí soubor a orchestr Městského divadla Brno.

Režie: Igor Ondříček

Na programu: 8.–12. června a 3.–6. července 2024

 

O STATEČNÉM KOVÁŘI

Božena Němcová, Petr Ulrych

muzikálová pohádka, derniéra

„Postůjte lidičky, poslyšte písničky!“ Nalaďte se na společnou veselou notu s kovářem Mikešem a jeho kamarády Matějem a Ondrou, kteří se vydají do světa na zkušenou a jednoho dne je jejich napínavá cesta zavede do království, jež je zahaleno smutkem kvůli zmizení králových tří dcer. A tak jejich putování získává jasný cíl – záchranu princezen ze zajetí Černého krále Azazela. A když jim k tomu navíc bude hrát kouzelně nadčasová hudba Petra Ulrycha, jistě nemůžou selhat.

A pozor – letos v červnu se s písní na rtech vydají naši hrdinové na cestu do světa naposledy! Po více než čtyřiceti úspěšných reprízách pohádkového muzikálu O statečném kováři, jež se odehrály nejen na Biskupském dvoře, ale i na Hudební scéně, kam se pro velký zájem přesunul, se s ním v derniéře rozloučíme!

Režie: Igor Ondříček

Hrají: Aleš Slanina, Kristian Pekar, Jakub Uličník, Petr Halberstadt, Eliška Skálová, Jiří Mach a další.

Na programu: 15.–17. června 2024

 

KROKODÝL ZE SVRATKY ANEB MOZART V BRNĚ

Wolfgang Amadeus Mozart, František Šterbák, Stanislav Slovák, Jan Šotkovský, Petr Štěpán

mystifikační balábile s velkým orchestrem

Vytvářet životopisný příběh na mozartovské téma se mohlo zdát troufalé, jak se ale při loňské světové premiéře tohoto originálního hudebně-divadelního kusu ukázalo, daný tah se našemu osvědčenému autorskému týmu komediálních mystifikátorů bohatě vyplatil. Historický fakt návštěvy jedenáctiletého Mozarta v Brně ve svém balábile doplnili o skutečnosti, o nichž se neví, a tudíž je ani nelze vyloučit, a vystavěli na nich hravý spektákl, jenž provází Mozartovým životem ve třech časových rovinách, v podání orchestru ho lemuje nejen Mozartova hudba a diváci se ho právem nemohou nabažit! A tak se na vás tedy i letos na Biskupském dvoře těší Wolfgang, Amadeus i Mozart a taky Fridríšek!

Režie: Stanislav Slovák

Hrají: Kryštof Helbich nebo Matyáš Mičulka, Libor Matouš, Marco Salvadori, Marta Matějová, Dušan Vitázek, Tomáš Sagher, Milan Němec, Robert Jícha, Jonáš Florián a další.

Na programu: 19.–23. června 2024

 

ELIŠKA/REJČKA

Klára Latzková, Igor Ondříček

obrazy ze života dvou českých královen

Do majestátních prostor pod katedrálou sv. Petra a Pavla se opět vrací neméně majestátní příběh hodný daných prostor. Po tři večery Biskupský dvůr ovládnou dvě panovnice – Rejčka a její nevlastní dcera Přemyslovna – jež mezi sebou svedou působivý souboj o moc, štěstí i lásku, což jsou jejich společné cíle, jichž se však každá z nich snaží dosáhnout vlastním způsobem. Hra ale nestraní ani jedné z nich, záleží tedy jen na vás, která ze slavných Elišek si získá vaše sympatie.

Režie: Igor Ondříček

Hrají: Barbora Goldmannová nebo Ivana Vaňková, Lucie Bergerová, Aleš Slanina, Martin Mihál, Jiří Mach, Marek Kolář, Robert Jícha, Marek Hurák a další.

Na programu: 25.–27. června 2024

 

CYRANO Z BERGERACU

Edmond Rostand

romantická báseň

Pozoruhodná hra s prolínajícími se hrdinskými, romantickými, komickými a historickými rovinami je bezesporu působivou podívanou, jež nabízí naprosto mimořádné herecké příležitosti, které jsou do posledního účinkujícího na jevišti zcela využity. Využijte také vy možnosti přenést se do časů, v nichž hraje prim čest, galantnost a rytířskost. Všechny tyto vlastnosti v sobě totiž snoubí udatný gaskoňský dlouhonosý šermíř Cyrano v podání Igora Ondříčka.

Režie: Stanislav Moša

Hrají: Igor Ondříček, Svetlana Janotová, Kristian Pekar, Michal Isteník, Viktor Skála, Oldřich Smysl, Eva Jedličková, Stanislav Slovák, Jan Mazák a další.

Na programu: 29. června – 1. července 2024

 

LAKOMEC

Molière

komedie, v níž o peníze jde až v první řadě

Velký mistr komických charakterů Molière podává barvitý obraz početných způsobů manipulace, klamu a přetvářky přímo v nejintimnějším prostředí rodiny, v níž, jakmile jde o peníze, už neplatí žádná pravidla vzájemné slušnosti či úcty. Komedie Lakomec je tak výpovědí o stavu lidského ducha, a především zdrojem skvělé zábavy, neboť velkým mistrem komických charakterů je i Boleslav Polívka v titulní roli.

Režie: Stanislav Moša

Hrají: Boleslav Polívka, Kristian Pekar, Svetlana Janotová nebo Andrea Zelová, Jiří Mach, Alena Antalová, Michal Isteník, Dagmar Křížová, Jan Mazák a další.

Na programu: 8.–9. července 2024

 

NOC NA KARLŠTEJNĚ

Karel Svoboda, Zdeněk Podskalský, Jiří Štaidl, Eduard Krečmar

legendární český muzikál

Stejně jako hrad Karlštejn v populární veselohře netrpělivě očekává příjezd svého krále, i vy se už určitě nemůžete dočkat, až se pod věžemi petropavelskými rozezní nezaměnitelné melodie písní Karla Svobody, jež oznamují, že Karel IV., jeho manželka Eliška Pomořanská, zbrojnoši, pážata i dvořané jsou opět připraveni zpříjemnit vám léto úsměvným příběhem o údajném zákazu vstupu žen na Karlštejn.

Režie: Igor Ondříček

Hrají: Hana Holišová nebo Ivana Vaňková, Petr Štěpán, Lukáš Janota, Jiří Mach, Aleš Slanina, Viktória Matušovová nebo Andrea Zelová a další.

Na programu: 11.–14. července 2024

Zdroj a foto: MdB