//Karel Marx na Provázku

Karel Marx na Provázku

Démonizovaný i zbožšťovaný, opakovaně pohřbívaný a zase kříšený. Už v pátek 17. května se v brněnském Divadle Husa na provázku poprvé vydají po stopách Karla Marxe – jednoho z nejvlivnějších a zároveň nejkontroverznějších myslitelů moderní doby. Premiérou inscenace Sága rodu Marxů, kterou na motivy nespoutaného románu španělského autora Juana Goytisola s provázkovským souborem vytvořil přední český režisér Jan Mikulášek, zároveň vyvrcholí provázkovská sezona nesoucí název „Bydlím, tedy su“.

„Hned po přečtení několika úvodních stránek Goytisolova románu jsem měl jistotu, že Sága je pro nás ideální materiál. Neuchvátilo mě jen to, jak svobodně a hravě autor zachází s obtížným tématem, které se dotýká snad všech myslitelných aspektů našeho společenského života, ale především to, jaké vytváří obrazy a situace, které mají jednoznačně dramatický potenciál,“ vysvětluje volbu titulu kmenový režisér pražského Divadla Na zábradlí Jan Mikulášek.

„Jsme nadšení z možnosti navázat na mimořádně úspěšné inscenace Don Quijote a Chazarský slovník, které jsme u nás na Provázku ve spolupráci s Honzou Mikuláškem již dříve vytvořili. Stejně jako v obou předchozích případech, i nyní se nám jen těžko inscenovatelná literární předloha stala východiskem pro nesmírně svobodnou a hravou, groteskně obrazivou divadelní cestu – tentokrát po stopách Karla Marxe. Myslitele vzývaného i zatracovaného, zbožšťovaného i démonizovaného, žijícího v obecném povědomí téměř sto padesát let po své smrti pozoruhodně divokým životem,” říká umělecký šéf Divadla Husa na provázku, spoluautor a dramaturg inscenace Martin Sládeček.

„Fascinuje nás, jak obrovský dopad mohou mít teoretické úvahy jednoho jediného člověka na osudy celých národů, životy stovek milionů lidí. Zajímá nás, kdo se vlastně skrývá pod obrovskými nánosy různých interpretací a dezinterpretací, zkreslených představ, mýtů a lží. A v souvislosti s předešlým se ptáme – máme ještě po tolika tragických zkušenostech z nedávné minulosti odvahu snít o lepší a spravedlivější společnosti, nebo máme považovat podobné idealistické myšlenky za nebezpečné?” přibližuje témata inscenace Mikulášek.

Autorem výpravy k Sáze rodu Marxů je dlouholetý Mikuláškův spolupracovník Marek Cpin. Roli Karla Marxe tvůrci svěřili Daliboru Bušovi. Vedle dalších členů a členek provázkovského souboru se v inscenaci jako hosté představí také Gabriela Štefanová a Viktor Kuzník. Prostřednictvím videoankety navíc v Sáze rodu Marxů vystoupí i náhodní obyvatelé a obyvatelky města Brna.

Premiéra inscenace 17. května 2024 je již vyprodaná. Nejbližší reprízy Ságy rodu Marxůproběhnou 20. a 22. května a 6. a 7. června.

 Divadlo Husa na Provázku

 @husa_na_provazku

@divadlohusanaprovazku