//Jarní procházky, běh a nově i cyklojízdy s profesionálními průvodci

Jarní procházky, běh a nově i cyklojízdy s profesionálními průvodci

Komentované jarní prohlídky TIC BRNO jsou plné čerstvého jarního vzduchu, když to klapne, tak i  sluníčka, ale hlavně zajímavých informací na téma, které si zájemci vyberou. Letošní cyklus AutenTICké prohlídky JARO nabízí neuvěřitelných 60 termínů a na své si přijdou chodci, ale i běžci, nově cyklisté, a dokonce i ti, co si raději poslechnou informace hezky v sedě.    

„Do jarních autentických prohlídek jsme tentokrát zařadili jako novinku cykloprohlídky Kolem Brnem. V sobotu je v Brně menší provoz, tak to pojďte s TIC BRNO zkusit a projeďte se Brnem na kole a za kolem, ale taky za kávou, lifestylem, cyklo kulturou a vším, co s ní souvisí. Pokud naopak raději sedíte, zveme na přednášku Brno na vlně. V nabídce samozřejmě zůstávají i prohlídky klasické pěší a už několikátou sezónu nabízené běžecké. Týden po zahájení předprodeje bylo 25 prohlídek z 60 vyprodáno, tak určitě neváhejte se zakoupením vstupenek, ať si můžete s našimi průvodci užít jaro,“ doporučuje Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO. Na první dvě jarní prohlídky se můžete těšit už v sobotu 6. dubna – začíná se pověstmi pro děti a výšlapem do přírody na Stránskou skálu a Bílendu. Poslední jarní se uskuteční 18. června a věnovat se bude Brnu v období (klimatické) změny.

A další nabídka? Milovníci přírody můžou s průvodcem vyrazit třeba za Starou Ponávkou ztracenou a znovuobjevenou, několik témat se věnuje brněnským osobnostem a architektuře, nechybí Velikonoce nebo třeba pivo! Ve spolupráci s Českým rozhlasem Brno, který slaví letos významné jubileum, vznikly dvě procházky – 100 let Českého rozhlasu Brno a 100+24 brněnských kuriozit, absurdit a bizarností. Čeká vás taky oblíbené téma Brno INdustrial, největší brněnské varhany, Courání po Staráku, baroko, muraly či brněnská divočina. Připravena je také jedna netradiční prohlídka v angličtině, tentokrát o Legendárním Napoleonovi v Brně, vhodná třeba i pro ty, kteří se anglicky teprve učí a chtějí si tento jazyk procvičit v jiné situaci. S průvodci se můžete procházet jak o víkendech, tak ve všední dny po práci a jedna prohlídka se uskuteční i na státní svátek 8. května – Brno protektorátní. Projížďky na kole jsou v plánu v sobotu, běhání v týdnu.

Jarní téma po svém opět pojal taky brněnský fotograf Roman Franc, jehož autorská fotografie již tradičně doprovází cyklus Autentických prohlídek. Tentokrát na ní zachytil Šimona, brněnskou postavu, která již mnoho let lidem skládá básně a písně na přání a rozdává tím radost. „Šimon o sobě s humorem říká, že je napůl člověk a napůl kocour, kterého si prý někdy lidé pletou s liškou. A také, že jej v mládí odchovala lední medvědice, proto necítí chlad ani v mínus deseti,” říká autor fotografie o jediném básníkovi v Brně, který se opravdu živí básněmi.

Kompletní seznam autentických prohlídek najdete na: autenticke-prohlidky-brno.cz. Zakoupíte tam i vstupenky nebo si pro ně přijďte osobně do infocenter na Radnické 8 a Panenské 1.

Vybrané prohlídky:

Brněnské pověsti pro děti

Termíny: 6. 4. 2024 v 10:00 a 14:00, 5. 5. 2024 v 10:00 a 14:00, 8. 6. 2024 v 10:00 a 14:00

Pojďte s námi a svými dětmi po stopách brněnských legend a pověstí z časů již dávno minulých. Jak to vlastně bylo se slavným brněnským drakem? Během procházky si povíme o slavných symbolech, které lze dodnes spatřit a denně je míjíme, přičemž jejich význam nám mnohdy uniká. Pro děti od 6 do 12 let.

 

The Legendary Napoleon in Brno

When: 14. 4., 2:30pm

Who does not know the legendary French commander Emperor Napoleon I? On his campaign from the English Channel to the central Europe, during which he pursued Russian and the Austrian troops who unsuccessfully tried to invade France, he reached Brno in November 1805. It was then occupied by French troops and Napoleon himself stayed in the city. Four years later, in the summer and autumn of 1809, during the so-called Danube campaign, French troops arrived in Moravia and in Brno again, and the legendary warlord Emperor Napoleon I returned to the battlefield, where he fought one of the most important battles of his career, and briefly to the city too.

During the approximately two-hour walk in the center of Brno, we will learn what the occupation of the town looked like, where Napoleon, his staff and the generals were housed, what happened in the city, which suffered greatly from the occupation in 1805 in particular, and which places were the main scene of the events at that time. We will also learn about the transformation of the city and these places from the beginning of the 19th century to the present day.

Velikonoční prohlídka největších varhan v Brně

Termíny: 15. 4. 2024 v 16:00 a 22. 4. 2024 v 16:00

Ve velikonočním čase se vypravíme k největším brněnským varhanám postaveným v katedrále sv. Petra a Pavla na Petrově. Prohlídka nabízí výstup na kůr brněnské katedrály a výklad historie katedrálních varhan v souvislosti s historickým vývojem katedrály. Můžeme se těšit na představení, jak varhany fungují, čeká nás prohlídka kůru hracího stolu, vnitřního vybavení varhan. Mezi hudební ukázky budou zařazeny kromě varhanních kompozic také hudební úpravy orchestrálních děl Antonína Dvořáka a Bedřich Smetany, na kterých budou prezentovány barevné možností varhan. Průvodcem nám bude ředitel kůru a varhaník brněnské katedrály, pedagog brněnských uměleckých škol.

Zdroj: TIC Brno
Úvodní foto: Jan Pochylý
Foto: Jiřina Rittichová, Roman Franc, Františka FOTO, Michal Růžička, Simona Modrá