//HaDivadlo pečuje o své paměti: chystá výstavu, vzpomínkové akce i televizní dokument

HaDivadlo pečuje o své paměti: chystá výstavu, vzpomínkové akce i televizní dokument

V červnu tohoto roku tomu bude padesát let, co bylo v Prostějově z iniciativy ochotníků a divadelních nadšenců založeno Hanácké divadlo. V průběhu dekád se z něj stalo HaDivadlo – v současné době sídlící v prostorách brněnské Alfa pasáže – jedna ze zásadních scén české divadelní alternativy. Svou historii a důležitou roli udržování kolektivní paměti divadlo připomíná v sérii událostí a výstupů. Jedním z nejbližších je vernisáž výstavy HaDivadlo 50. Začalo to v Prostějově v Muzeu a galerii Prostějov, která proběhne v pátek 22. března 2024.

Brněnské HaDivadlo – scéna Centra experimentálního divadla – má své kořeny v Prostějově a za několik dekád jím prošla řada výrazných divadelních osobností. V současnosti se HaDivadlo označuje za scénu progresivní dramaturgie a navazuje tak na půlstoletí svého vývoje, kdy se vyprofilovalo jako scéna s osobitou autorskou poetikou. V červnu letošního roku bude slavit své padesáté výročí a symbolicky tak otevře svou Sezonu 50 (2024/25), v níž se bude věnovat reflexi své minulosti i současným podobám, a zároveň oslavovat svou existenci. Brněnští divadelníci ale nezapomínají na své počátky a osobnosti stojící za vznikem divadla, stejně jako neméně podstatnou podmínku svého fungování – své příznivce a diváky.

Svou divadelní paměť bude HaDivadlo ohledávat v plánované výstavě Muzea a galerie Prostějov pojmenované HaDivadlo 50. Začalo to v Prostějově, která bude k vidění od 23. března do 2. června 2024 v Galerii Špalíček. Představí průřez historií divadla od prostějovských počátku až po současnou podobu – na výstavě se zásadně podílí tým samotného divadla. Součástí výstavy budou i dvě komentované prohlídky v doprovodu členů divadelního souboru, a to v sobotu 27. dubna od 14 hodin a ve čtvrtek 2. května od 17 hodin. Na slavnostní vernisáži otevírající výstavu v pátek 22. března od 17 hodin promluví například pamětnice počátků HaDivadla Jana Maršálková či dlouholetí členové divadla Karel Fláva Hanák a Miroslav Ukul Kumhala.

Diváckým reflexím všech období HaDivadla bude věnována událost pod názvem Paměťová kavárna: Sbíráme vzpomínky, která se uskuteční přímo v HaDivadle v sobotu 6. dubna od 15 hodin. Vstup na událost je volný a v průběhu tří hodin bude možné společně se setkat a přijít zavzpomínat na své divadelní zážitky. „V HaDivadle si silně uvědomujeme, že diváci, bez kterých by divadlo nemělo smysl, jsou nejen našimi důležitými pozorovateli, ale často se z nich stávají v nejrůznějším smyslu slova souputníci a přátelé. Ostatně, i my divadelníci se čas od času stáváme diváky,“ vzkazuje kolektiv. Foyer divadla tak ožije vzpomínkami a diváci dostanou možnost sdílet své zážitky, ale i fotografie, tiskoviny, staré vstupenky a jakékoliv další poklady, které se v jejich osobních archivech skrývají. Divadelníci budou rádi, když se sejde co největší počet hostů.

Výzva podělit se o své paměti ostatně platí již v této chvíli a napříč celými výročními oslavami v rámci kampaně Sbíráme vzpomínky. Diváci, co se budou chtít se souborem podělit o své vzpomínky či nejrůznější historické artefakty, mají možnost zastavit se na pokladně divadla v Alfa pasáži ve všední dny v čase 10.00–18.00. Možné je využít i sběrného online formuláře umístěného na webu divadla, kam se vzpomínky dají vložit i z pohodlí domova. Cílem kampaně je otevřít péči o paměť divadla širší veřejnosti a všem zájemcům. Jak pracovat s divadelní pamětí a archivací představí v rámci přehlídky HaDivadlo hrou intendantka Anna Stránská. Přednáška spojená s diskuzí je volně přístupná a uskuteční se již 14. března od 14 hodin ve foyer divadla.

„S naším HaDivadlem se ocitáme v půlstoletí dosavadní existence. Vedle tvorby současných titulů, aktivit nynějších i těch mířících do budoucna, se v těchto měsících také intenzivně ohlížíme zpět. Je to dobrodružství, je to dojemné. Je to podle nás jediná cesta, jak poctivě uctít vklad všech, bez kterých by tady HaDivadlo nebylo, jak se zamyslet, nechat si některé věci ,dojít‘, pochopit. A taky jak se radovat, být dokonce trochu pyšní. A znovu si připomínat, že každý den není posvícení, ale právě proto je třeba držet se naděje, nevzdávat to. Vidět a stále nalézat smysl výjimečného spolubytí, hájit prostor pro živelnost a svobodnou tvorbu. Víme, že to stojí za to,“ upřesňuje motivace pro výraznou cestu paměťovou linkou ve výroční sezoně HaDivadla Anna Stránská.

V průběhu následujících měsíců bude postupně vznikat osmidílný dokument České televize v režii a spoluautorství Moniky a Břetislava Rychlíkových, jehož cílem je přiblížit historii HaDivadla širšímu publiku. Dokumentární štáb však aktuálně sleduje i současné aktivity divadla a plánuje ukázat, jak minulost pomáhá utvářet současné podoby této scény. „V této době stále vidíme HaDi jako scénu orientovanou na náročného diváka, hledajícího v současné kulturní nabídce události překračující konzumní rámec ‚večerní zábavy‘, divadlo progresivních forem a náročné dramaturgie,“ uvádí Rychlíková.

Zdroj a foto: HaDivadlo