//Brněnské kino Art bude od čtvrtka patřit festivalu Dny evropského filmu

Brněnské kino Art bude od čtvrtka patřit festivalu Dny evropského filmu

Šmejdi, vykradači hrobů, rocker Pete Doherty, surrealista Salvador Dalí, divoký kapitalismus na Balkáně, udržitelná móda i mlsní medvědi – Dny evropského filmu (DEF) zvou od 4. dubna do brněnského kina Art na pestrý výběr nejaktuálnějších cenami ověnčených filmů věhlasných režisérů i svěží debuty. Diváci se mohou těšit na komedie, dramata, animované i dokumentární filmy i snímky, ve kterých prim hraje hudba. Brněnská část festivalu nabídne například novinku režisérky Jessicy Hausner Club Zero, výstřední filmový portrét světoznámého malíře Salvadora Dalího Daaaaaalí!, otevřenou zpověď rock’n’rollového bouřliváka Petea Dohertyho, vítězný film loňského ročníku MFF Karlovy Vary Blažiny lekce, nový dokumentární film Wima Wenderse Anselm, historické drama Kos nebo dokument o udržitelné módě Fashion Reimagined. Pro nejmenší diváky je na programu animovaný film Mlsné medvědí příběhy: Na pól!. Festival Dny evropského filmu bude v kině Art probíhat od 4. do 9. dubna. Vstupenky a program jsou k dispozici na www.eurofilmfest.cz.

Návštěvníci festivalu se mohou těšit na legendy filmového plátna. Program nabízí vítězný film loňského MFF Karlovy Vary Blažiny lekce (Blaga´s Lesson). Drama bulharského režiséra Stefana Komandareva vypráví o bývalé učitelce v důchodu, která naletí podvodníkům na telefonu a přijde o celoživotní úspory – a tak se rozhodne vzít spravedlnost do svých rukou. Autor jednoho z nejslavnějších filmů 80. let Nebe nad Berlínem, již 78letý Wim Wenders, portrétuje ve svém novém dokumentu Anselmneoexpresionistického malíře a sochaře Anselma Kiefera spíše formou vizuálně podmanivé eseje než klasického životopisu. Italská režisérka Alice Rohrwacher, známá i u nás magickým snímkem Šťastný Lazzaro oceněným v Cannes, líčí v dobrodružné komedii Chiméra (La Chimera) příběh dalšího ze svých bizarních hrdinů – Arthur je člen italské bandy vykradačů hrobů obdařený mimořádnou schopností rozpoznat místa, kde se ukrývají staré etruské poklady. Věříme ve 21. století v nadpřirozené schopnosti? O tom ví své teprve patnáctiletá dívka, po které chce její okolí po tragických událostech pomoc ve filmu Hollylucemburské režisérky Fien Troch. Tváří v tváří reálnému životu se musí popasovat začínající učitelka matematiky ve filmu německého režiséra Ilkera Çataka Sborovna (The Teacher’s Lounge). Na projekci naváže beseda věnovaná tématu vyhoření v zaměstnání s psychology Kateřinou Ingrovou a Peterem Zachem. Film soutěží o Cenu diváků LUX, který mohou diváci hodnotit 14. dubna a vyhrát účast na slavnostním vyhlášení v Bruselu. Více na www.luxaward.eu/cs/. Naopak groteskní výpověď o době, jíž vládne TikTok a divoký kapitalismus, nabídne snímek rumunského režiséra Radu Judeho Od konce světa nic dobrého nečekejte (Do Not Expect Too Much From The End of the World). Historické drama Kos režiséra Pawla Maslona zavede diváky do Polska roku 1794, kde je připravováno povstání proti Rusům. A na cukrovarnickou plantáž kdesi ve východní Indii na sklonku nizozemské koloniální nadvlády pozve film Sladké snění (Sweet Dreams) nizozemské režisérky Eny Sendijarević. Festival zve i na novinku přední rakouské režisérky Jessicy Hausner Club Zero s Miou Wasikowskou v hlavní roli. Film je syrovým a velmi aktuálním thrillerem o zničující síle autority a připomene i její starší film Lurdy s hvězdnými francouzskými herečkami Sylvií Testud a Léou Seydoux, který v roce 2009 zvítězil na festivalu v Benátkách.

DEF dává na plátnech kin prostor i debutovým snímkům mladých tvůrců. V Brně nabídne film debutující maďarské režisérky Kataliny Moldovai Bez dechu (Without Air), který sleduje příběh učitelky literatury, jež doporučí studentům příběh o vztahu básníků Arthura Rimbauda a Paula Verlaina a vzápětí je rodiči obviněna z homosexuální propagandy.

Dalším festivalovým tématem je hudba ve filmu. Na programu je očekávaný film režisérky Katii de Vidas Peter Doherty: Cizinec ve vlastní kůži (Peter Doherty: Stranger in My Own Skin). Anglický hudebník a básník, frontman jedné z nejúspěšnějších anglických kapel prvního desetiletí milénia The Libertines, se v dokumentu zpovídá ze svých démonů a vzpomíná na dlouhý boj, který svedl se závislostí na drogách. Další z filmů, kde prim hraje hudba je nevšední portrét světoznámého malíře Salvadora Dalího Quentina Dupieuxe Daaaaaalí!. Ve filmu se realita míchá s fantazií a režisér divákům servíruje příběh stejně originální, jako jsou obrazy surrealistického mistra. Divácký zážitek umocňuje hudba elektronického hudebníka Thomase Bangaltera (Daft Punk). Projekci filmu Daaaaaalí! v Artu doplní beseda s kurátorkou Galerie TIC a vysokoškolskou pedagožkou Marikou Kupkovou.

DEF má dlouhodobě v hledáčku ekologii a přírodu. V Brně nabídne britský dokument Fashion Reimagined, v němž režisérka Becky Hutner sleduje počínání módní návrhářky Amy Powney, která své kolekce navrhuje v souladu s principy udržitelné módy a s ohledem na životní prostředí. Nejmenší diváci jistě ocení animovaný film Kateřiny Karhánkové a Alexandry Májové Mlsné medvědí příběhy: Na pól!. 

Dny evropského filmu – přehled sekcí a filmů

Poprvé

Soutěž debutů

Mladí filmaři boří staré pořádky a hlásí se o vlastní slovo. Poprvé na plátně kin s celovečerním filmem. Soutěžní přehlídku o nejlepší evropský debut tvoří dramaturgický výběr silných a podnětných evropských prvotin za poslední rok.

Bez dechu / Without Air, r. Katalin Moldovai (2023, Maďarsko)

Omar Jahoda / The King of Algiers, r. Elias Belkeddar (2023, Francie)

Ráj v plamenech / Paradise is Burning, r. Mika Gustafson (2023, Švédsko / Itálie / Dánsko)

Samota / Solitude, r. Ninna Pálmadóttir (2023, Island / Slovensko)

Superpozice / Superposition, r. Karoline Lyngbye (2023, Dánsko)

Šťastně a vesele / Family Time, r. Tia Kouvo (2023, Finsko / Švédsko)

 

Film & hudba

Soutěžní přehlídka

Soutěžní sekce Film & hudba podtrhuje sílu dvou uměleckých disciplín a jejich schopnost oslovit lidské emoce a vášně na celém světě. Obrazy, tóny a melodie udávají rytmus sekci orientované na avantgardu, dokumenty i hrané filmy, v nichž hlavní roli hraje hudba.

Animal, r. Sofia Exarchou (2023, Řecko / Rakousko / Rumunsko / Kypr / Bulharsko)

Daaaaaali!, r. Quentin Dupieux (2023, Francie)

Manga d‘Terra / Manga d’Terra, r. Basil da Cunha (2023, Portugalsko / Švýcarsko)

Peter Doherty: Cizinec ve vlastní kůži / Peter Doherty: Stranger in My Own Skin, r.  Katia de Vidas (2023, Velká Británie)

Tygr v ráji / A Tiger in Paradise, r. Mikel Cee Karlsson (2023, Švédsko)

Zastřelili pianistu / They Shot the Piano Player, r. Fernando Trueba, Javier Mariscal (2023, Španělsko / Francie / Nizozemsko)

 

Panoráma

Výběr toho nejzajímavějšího z roku 2023
Určují směr, vyhrály na renomovaných festivalech. Režírují je filmařští mistři, hrají v nich výjimečné osobnosti evropského filmového plátna. Panoráma představuje výběr toho nejlepšího a nejzásadnějšího z aktuálního evropského filmu.

Aby se dočkali slunce / That They May Face the Rising Sun, r. Pat Collins (2023, Irsko / Velká Británie

Anselm, r. Wim Wenders (2023, Německo)

Blažiny lekce / Blaga’s Lesson, r. Stefan Komandarev (2023, Bulharsko / Německo)

Holly, r. Fien Troch (2023, Lucembursko / Belgie / Nizozemsko)

Chiméra / La Chimera, r. Alice Rohrwacher (2023, Itálie / Francie / Švýcarsko)

Kos, r. Pawel Maslona (2023, Polsko)

Od konce světa nic dobrého nečekejte / Do Not Expect Too Much From The End of the World, r. Radu Jude (2023, Rumunsko / Francie / Lucembursko / Chorvatsko)

Sborovna / The Teacher’s Lounge, r. Ilker Çatak      (2023, Německo)

Sladké snění / Sweet Dreams, r. Ena Sendijarević (2023, Nizozemsko / Indonésie / Švédsko)

Unavená naděje / About Dry Grasses, r. Nuri Bilge Ceylan (2023, Turecko / Francie / Německo / Švédsko)

Výročí v Římě / Rome, r. Niclas Bendixen (2023, Itálie / Švédsko / Dánsko)

 

Pocta: Jessica Hausner

Retrospektiva zvláštního hosta festivalu

Režisérka a scenáristka Jessica Hausner patří k nejuznávanějším rakouským filmovým tvůrcům současnosti. Se svými filmy se pravidelně účastní festivalů v Cannes nebo v Benátkách. V rámci retrospektivy, která zahrnuje i premiéru jejího nejnovějšího snímku Club Zero, je možné sledovat, jak Jessica Hausner čím dál výrazněji pracuje se stylizací obrazu i zvuku, stejně jako se svým osobitým, extrémně suchým humorem. Partnerem sekce je Kancelář Kreativní Evropa MEDIA. Kancelář v České republice zastupuje program Evropské unie, který podporuje evropskou kinematografii a audiovizuální průmysl.

Club Zero, r. Jessica Hausner (2023, Rakousko / Velká Británie / Německo / Francie / Dánsko)

Hotel, r. Jessica Hausner (2004, Rakousko / Německo)

Lovely Rita, r. Jessica Hausner (2001, Rakousko / Německo)

Lurdy / Lourdes, r. Jessica Hausner (2009, Rakousko / Francie / Německo)


Živá planeta

Není nám to jedno

Je jen jedna, je krásná a stále plná života. Že stojí za to se o ni zajímat a starat, víme všichni. Jaká témata o stále aktuálnějším vztahu člověka k přírodě a životnímu prostředí reflektují ve svých dílech filmaři? Selekce snímků s ekologickým nádechem nabízí filmy pro celou rodinu. Sekce Živá planeta vznikla díky podpoře Evropské unie, která stejně jako my fandí ochraně naší planety pro její zdravou budoucnost

Čtyři duše kojota / Four Souls of Coyote, r. Áron Gauder (2023, Maďarsko)

Fashion Reimagined / Fashion Reimagined, r. Becky Hutner (2022, Velká Británie)

Mlsné medvědí příběhy: Na pól! / Hungry Bear Tales: To the Pole!, r. Kateřina Karhánková, Alexandra Májová (2023,Česká republika)

Poslední jiskra naděje / The Last Spark of Hope, r. Piotr Biedroń (2022, Polsko)

Redakce / The Editorial Office, r. Roman Bondarchuk (2024, Ukrajina, Německo, Slovensko, Česká republika) 

Odkazy:

Web: www.dnyevropskehofilmu.cz
Facebook: www.facebook.com/DnyEvropskehoFilmu/
Instagram: www.instagram.com/dnyevropskehofilmu/
YouTube: www.youtube.com/@dnyevropskehofilmudaysofeu8359/featured

Zdroj a foto: Dny evropského filmu