//Armáda odvezla z FN Brno 17 covidových pacientů, nemocnici se ale uleví jen na pár dní

Armáda odvezla z FN Brno 17 covidových pacientů, nemocnici se ale uleví jen na pár dní

Výzvu pomoci v minulosti několikrát vyslyšela Fakultní nemocnice Brno, vypomáhala s překladem covidových pacientů z nemocnic, které už neměly pro další příjmy kapacitu. Nyní ale potřebovaly odlehčit obě brněnské fakultní nemocnice, nejenom pro jejich zaplnění, ale i proto, že by mohla být v největší nemocnici na Moravě ohrožena spcializovaná a superspecializovaná péče. Dočasně se tak vytvoří lůžkový polštář pro celý Jihomoravský kraj. Ve čtvrtek ráno si proto pro pacienty přijela armáda společně s pražskými záchranáři.

Celkem 15 pacientů ze standardních oddělení na kyslíkové podpoře, kteří mají prognózu dlouhodobějšího pobytu na lůžku, a dva pacienti na umělé plicní ventilaci byli během čtvrtka převezeni do několika pražských nemocnic. Jejich výběr však nebyl jednoduchý. „Zapojili se do toho i rodiny, které si nepřáli převoz svých příbuzných, výběr pacientů proto probíhal celou noc, změny se děly ještě ráno, kdy jsme řešili náhradníky. Chápu, že nestojí v tomto stavu o transport ani pacienti, že jsou zvyklí na svůj region a chtějí zůstat tady. Je ale potřeba si uvědomit, že nyní jsou schopni uvolnit místo v nemocnici a tím velmi pomohou, protože budeme moci poskytnout pomoc dalším pacientům,“ řekl během nakládání pacientů zdravotnický náměstek prof. MUDr. Ondřej Ludka, Ph.D. Další komplikací byl přes noc zhoršený zdravotní stav jednoho z pacientů intenzivní péče, který měl být transportován letecky. Nebylo jednoduché mezi pacienty najít dalšího vhodného k převozu, ale nakonec se během odpoledne dostali do pražských nemocnic dva pacienti na umělé plicní ventilaci. „Byla to náročná noc, na celou akci jsme měli něco přes 12 hodin, děkuji všem zaměstnancům klinik, kteří se postarali o to, abychom vybrali vhodné pacienty a připravili je k transportu,“ děkuje náměstek a doufá, že se situace nebude zhoršovat, aby nemusely nemocnice žádat o další podobné převozy.

Prognózy však varují, situace by se totiž mohla ještě do poloviny prosince zhoršovat, pro nemocnice je už nyní situace závažná a je potřeba ji řešit. Transport pacientů, který zajistila armáda je podle odborníků jen krátkodobá pomoc. „Situaci to řeší jen na chvíli, protože to je počet pacientů, který se u nás může klidně doplnit přes víkend, zejména v situaci, kdy okolní nemocnice nemají žádné volné kapacity, nemohou fungovat jako záloha, většina nemocných se pak dostává do brněnských fakultních nemocnic,“ uvádí přednosta Kliniky infekčních chorob prof. MUDr. Petr Husa, CSc., který dodává: „Vždycky se seženou místa, seženou se přístroje, ale s tím personálem je to nejhorší, vytvářejí se nové a nové covidové stanice a je potřeba vytvářet nové kolektivy pracovníků, jak sester, tak lékařů a to samozřejmě nějakou dobu trvá. I když v tom už máme docela dobrou praxi.“

Zdroj a foto: FN Brno