//Adult Soda: nealkoholický Manhattan a Negroni v lahvi

Adult Soda: nealkoholický Manhattan a Negroni v lahvi

Inspirovaná svými alkoholickými předlohami, nízkokalorická, reagující na současné gastronomické trendy. Taková je Adult Soda, připravovaná novinka z produkce brněnských Lidí z Baru. Jde o lahvovaný nealkoholický koktejl, jenž bude od přelomu letošního jara a léta dostupný ve dvou variantách – Manhattan a Negroni Dry.

Jedním z trendů tekuté gastronomie posledních let je snižování konzumace alkoholu, k čemuž přispívají výzvy jako Responsibly Drinking, Suchej únor, nebo prostě jen snižující se popularita alkoholických nápojů u mladší generace.

O poptávce po nealkoholických koktejlech svědčí i statistika z Baru, který neexistuje, kde se loni míra konzumace míchaných drinků neobsahujících alkohol meziročně zdvojnásobila.

„Možná to zní jako klišé, ale i já jsem se od dob, kdy jsem před několika lety pracoval za pultem Baru, který neexistuje, vyblbnul. Koncept Adult Sody mě napadl díky manželce, která si jednoho večera v období těhotenství posteskla, že má obrovskou chuť na její oblíbený koktejl Negroni sestávající z ginu, Campari a vermutu. Hned mě napadlo, že vymyslet nealkoholické Negroni by byla velká výzva. A pustil jsem se do toho,“ popisuje autor Adult Sody Martin Lambert počáteční myšlenky vedoucí k tvorbě unikátního nápoje.

Bývalý barman a v současnosti tvůrce nealkoholických nápojů Lidí z Baru, mezi něž kromě Adult Sody patří také brainhack drink Osmička a někdejší projekt Zázračné limonády, pracoval na vývoji nového produktu více než jeden rok. Adult Sodu podle něj ocení všichni, kteří nechtějí nebo nemohou pít alkohol, a zároveň je už na večírcích nebaví střídat pořád dokola kolu, tonik, nealkoholické pivo a pomerančový džus.

Adult Soda věrně napodobuje vzhled, vůni a do značné míry i chuť koktejlů Manhattan a Negroni, to vše za naprosté absence alkoholu. „Při slepém čichovém testu Adult Sodu od původních předloh nerozeznáte. V chuti pak skutečně chybí pouze alkoholové pálení, které dle mého názoru ani není příliš žádoucí simulovat,“ dodává Martin Lambert a zdůrazňuje, že Adult Soda neznamená vyhlášení boje konzumaci alkoholu, ale spíše nabídnutí zajímavé alternativy k alkoholickým originálům bez nutnosti smířit se s kompromisem ve vůni a chuti.

Unikátnost lahvovaného nealkoholického koktejlu spočívá také v jeho velmi nízkém obsahu cukru v množství do pěti gramů na 100 mililitrů a od toho se odvíjející nízké energetické hodnotě. Díky tomu se hodí jej servírovat jako aperitiv. Nahořklý chuťový profil nápoji propůjčují extrakty bylinek, koření a dalších aromatických přírodnin.

V tomto týdnu Lidi z Baru spustili crowdfundingovou kampaň na serveru Donio.cz, jejímž prostřednictvím podporovatelé poskytnou výrobcům peníze na uhrazení prvního stáčení produktu. Na trhu bude Adult Soda dostupná na přelomu jara a léta, nejdříve v podnicích brněnských Lidí z Baru, postupně i na e-shopu adultsoda.cz a ve velkoobchodní distribuci. Láhev má objem 200 mililitrů, její koncová cena v gastronomii by se měla pohybovat kolem 70 % ceny alkoholického koktejlu.

„Jsem přesvědčen o tom, že Adult Soda se bude dělat radost hostům nejen koktejlových barů a trendy kaváren, ale třeba i v divadelních barech, vinárnách, cukrárnách a wellness centrech či na eventech obsluhovaných cateringovými společnostmi,“ dodává Martin Lambert.

Pro dosažení odpovídajícího zážitku by Adult Soda měla bát servírována vychlazená ve vymražené koktejlové sklenici na stopce. Varianta Manhattan se zdobí koktejlovou třešinkou na napichovátku, varianta Negroni Dry plátkem bio pomerančové kůry.

Zdroj a fofo: Lidi z Baru