//Víno z centra štatlu. Vinice na Špilberku mají své víno

Víno z centra štatlu. Vinice na Špilberku mají své víno

Jednu ze sta lahví loňského špilberského vína dnes předseda spolku Vinice na Špilberku Jiří Nečas předal primátorovi města Brna Petru Vokřálovi. Zároveň už se brněnští vinaři připravují na sklizeň letošní. Vzhledem k suchému a teplému počasí ji plánují již na přelom srpna a září.

Před pěti lety se na svahy Špilberku vrátila vinná réva. Sezónu od sezóny se tu vinaři těší z větší úrody. Letos i přes sužující vedra hlásí mnohem více hroznů než loni. „Sbírat je budeme asi už za čtrnáct dní. Pěstujeme rulandské šedé, rulandské bílé a ryzlink rýnský. Z těchto tří odrůd pak vyrábíme Cuvée Špilberk,“ popsal Jiří Nečas.

Z loňské úrody naplnili asi sto lahví. Jednu z nich dnes obdržel primátor Petr Vokřál. Další slouží převážně jako reprezentativní dárky pro různé návštěvy. „O vinici se staráme zdarma ve svém volném čase. Produkty nevnímáme jako příležitost k zisku, ale hlavně jako symbolický návrat k tradici, připomínku dlouhé historie vinařství a jeho propagaci,“ vysvětlil Jiří Nečas.

Vinice se na území dnešního Brna nacházely ještě před tím, než tu vzniklo středověké město. První písemné zmínky o nich se datují do 13. století, o pěstování vína na Špilberku se dozvídáme z listin z 15. století. Ze špilberských svahů vinice zmizely po roce 1783. Tehdy nechal Josef II. pevnost přebudovat na věznici pro nejtěžší zločince, a proto byly z bezpečnostních důvodů okolní vinice vyklučeny.

Když v roce 1858 opustili Špilberk poslední vězni, změnil se kopec v centru města na veřejně přístupný park. Vysazeny tu byly domácí i exotické dřeviny, ale s návratem vinné révy se nepočítalo. Myšlenka obnovit zde pěstování vína se v minulosti objevila několikrát, k faktické výsadbě ale došlo až v roce 2014.

Napsal/a: Tomáš
Zdroj a foto: MMB