//Víme, v jaké fázi je výstavba Stezky nad vinohrad. Kdy bude dokončena?

Víme, v jaké fázi je výstavba Stezky nad vinohrad. Kdy bude dokončena?

Na jaře vzbudila velký ohlas vizualizace rozhledny, která bude v Kobylí. Rozhledna bude bezbariérová a její název “Stezkou nad vinohrad” je více než trefný. Jak probíhají stavební práce? Kdy bude hotová? Vyzpovídali jsme autora stavby architekta Ing. arch. Jiřího Vojtěška z architektonického studia KEEO4DESIGN.

Kdy byla stavba zahájena?
Stavba rozhledny byla zahájena začátkem léta. Práce byly již předem plánovány na průběh letních prázdnin.

Proč zrovna rozhledna na tomto místě?
Jedná se o nejvýše položené místo Modrých hor s nadmořskou výškou 334 m.n.m s názvem Kobylí vrch. Až ve vzdálenosti 10 km se nachází pár vyšších bodů, které tento vrch převyšují. Stačí tak pouze pár metrů nad úroveň krajiny a hned se nám rozevírá široká krajina.

Víte, kam všude bude z ní výhled?
Slovy pana starosty bychom při dobré viditelnosti dohlédli až na Alpy nebo jadernou elektrárnu Dukovany. Z místa budou však nejvýrazněji vyčnívat Pálavské vrchy, Vrbice a její kostel, Strážovský kopec a nejbližší obce. Uvidíme i rozhledny v okolí jako je Kraví hora, Slunečná nebo třeba tzv. mutěnický Triangl.

Z jakých materiálů bude postavena? Čím bude specifická?
Konstrukce je specifická svou kruhovou výsečí, která je tvořena dvaceti ocelovými segmenty na ocelových kruhových nohách, které se předem připraví v továrně a na místě smontují. Pro svůj naturální vzhled se obloží dřevěnými prkny, aby dokonale splynula s okolní krajinou.

Zaujala nás nejen svým tvarem, ale i skutečností, že bude bezbariérová. Jaké jste měli na to reakce?
Svůj tvar si rozhledna převzala z vlastního místa. Rampa tvoří kruhovou výseč 334° stejně jako je nadmořská výška kopce Kobylí vrch. Nedokončený kruh tak symbolizuje neustálý rozvoj obce a životní koloběh přírody. Rozhledna je tak díky tomuto tvaru lehce přístupná i pro imobilní občany. Na reakce si ještě počkáme až po vyzkoušení prvních návštěvníků. Doufáme, že se jim bude líbit. První dojmy jsou však velice pozitivní a lidé se jí nemohou dočkat.

Kdy bude rozhledna dokončena a zpřístupněna návštěvníkům?
Přesný termín dokončení je vzhledem k výrobě prozatím neznámý. Předpokládáme však dokončovací práce v průběhu září. Na podzim bude tak již přichystána pro výletníky za vínem.

Napsal/a: Tomáš
Zdroj a foto: KEEO4DESIGN