//Vídeňská zoo má za sebou úspěšný rok

Vídeňská zoo má za sebou úspěšný rok

Uplynulý rok byl pro vídeňskou zoo Schönbrunn po všech stránkách vydařený, od rostoucího počtu návštěv přes nové přírůstky až k úspěšné ochraně ohrožených druhů. V roce 2023 zahrada opět dosáhla magické hranice 2 milionů návštěvníků.

Vídeňská zoo se za uplynulým rokem ohlíží radostně. Úspěchy zaznamenala především na poli popularity. Navzdory nepříznivým prognózám odborníků na cestovní ruch se v roce 2023 zvýšil počet návštěvníků. Za zvířaty se do Schönbrunnu opět vypravilo na 2 miliony lidí, návštěvnost se tak postupně vrací na hodnoty před začátkem covidové pandemie.

Zoo návštěvníky lákala například na vylepšený výběh pro medvědy brýlaté, zaručenými trháky jsou ale vždy nové přírůstky a o ty nebyla v roce 2023 nouze. Vídeň slavila chovatelské úspěchy například u lachtanů hřivnatých, lenochodů nebo orangutanů. Vůbec poprvé v historii se v zoo vylíhla i dvě mláďata tučňáků královských.

Zoologické zahradě se loni dařilo i v rámci ochrany druhů ve volné přírodě. Díky jejímu úsilí se podařilo v Bangladéši odchovat 81 želv ohroženého druhu batagur bengálský a 30 z nich se už navrátilo do chráněných rybníků. Ve spolupráci s rakouským Národním parkem Donau-Auen vídeňská zoo posílila ochranu i domácího druhu želvy, želvy bahenní.

Schönbrunnská zahrada bodovala i v odborném výzkumu. Tým vídeňských vědců například prokázal, že pohlaví u plaza teju krokodýlovitého lze určit na základě specifického vzoru šupin. Zoo také vedla studii zaměřenou na ochrannou strategii žab létavek před predátory.

Zdroj: viennaoffices.cz
Ilustrační foto: Szabados Tibi Photography