//Ve kterých filmech hrálo Brno? Nový turistický okruh na GOtoBRNO.cz mapuje filmové lokace v Brně a okolí

Ve kterých filmech hrálo Brno? Nový turistický okruh na GOtoBRNO.cz mapuje filmové lokace v Brně a okolí

Skleněný pokoj, aktuálně nejznámější film spojený s Brnem, není jediným snímkem, kterému Brno a jeho okolí poskytlo zázemí k natáčení. Nový turistický okruh Brno a okolí ve filmu portálu GOtoBRNO.cz mapuje místa, na kterých se natáčelo 20 filmů a seriálů. Seriály jako Četnické humoresky nebo Labyrint, filmy jako Skleněný pokoj, Hodinářův učeň, Lída Baarová či Sedmero krkavců – to jsou některé snímky, které na portálu najdete, a další budou postupně doplňovány.

Víte, kde v Brně natáčela hollywoodská hvězda Carice Van Houten, kterou znáte ze seriálu Hra o trůny nebo z filmu Valkýra, v němž hrála s Tomem Cruisem? Na kterém místě potkal Bolek Polívka Karla Gotta ve filmu Dědictví aneb Kurvahošigutntág nebo která vila byla vydávána za dům Vlasty Buriana v seriálu Bohéma? Víte, že Nuda v Brně se v Brně téměř nenatáčela? A která místa naopak patří v Brně a jeho okolí k filmařsky nejoblíbenějším? Kterých se dotkly nohy našich známých herců, jako jsou Viktor Preiss, Jiří Langmajer nebo Martha Issová a Jana Plodková? Chcete si tato místa osobně prohlédnout a srovnat s filmem či oblíbeným seriálem? Pak právě vám je určen nový turistický okruh Brno a okolí ve filmu, který najdete na portálu GOtoBRNO.cz.

Přestože Brno není newyorským nákupním rájem, aby se tady mohl točit Sex ve městě, a Jihomoravský kraj nemá novozélandské kopce, které by mohly hostit Pána prstenů, mají město i kraj co nabídnout. K oblíbeným brněnským filmovým lokacím patří například funkcionalistická vila Tugendhat a modernistická vila Stiassni nebo bývalá Káznice na Cejlu.

„V novém filmovém okruhu jsme se v první fázi soustředili na filmy, kterým pomáhala s realizací naše Filmová kancelář Brno. Tu jsme zřídili před 2 lety a má za úkol nabízet Brno a jeho okolí jako atraktivní místo k natáčení a pomáhat filmařům s realizací jejich projektů. Do zpracování nového turistického okruhu se s námi pustilo také brněnské studio České televize, za což jsme moc rádi a věříme, že nejen turisty, ale i Brňáky bude bavit objevovat, kde se co natáčelo,“ popisuje vznik okruhu Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO.

Také brněnská veřejná prostranství často slouží k natáčení. Mnohá z nich byla k vidění například ve třech sériích úspěšné mysteriózní kriminálky Labyrint, po brněnských parcích se zase proháněl strážmistr Arazím z Četnických humoresek.

„Filmový turistický okruh na GOtoBRNO.cz je další možnost, jak zatraktivnit Brno a jižní Moravu nejen pro turisty a návštěvníky regionu, ale i pro samotné Brňany. Kromě toho je to ale samozřejmě také úžasná příležitost, jak zviditelnit tvorbu České televize a jejího brněnského studia. Rádi bychom ve spolupráci s TIC BRNO filmový okruh postupně rozšiřovali o filmová místa na celé jižní Moravě i o naše nově realizované projekty,“ dodává k okruhu ředitel brněnského televizního studia ČT Jan Souček.

V Jihomoravském kraji jsou k natáčení často využívány zámky v Lednici a ve Valticích a to včetně jejich romantického okolí. Slouží jako kulisy mnoha pohádek (Hodinářův učeň) nebo historických filmů (Marie Terezie). Oblíbený je také Moravský kras, natáčela zde například Alice Nellis pohádku Sedmero krkavců, nebo Mikulov a Pálava.

Filmová kancelář Brno a Jihomoravský filmový fond

Odborný servis filmařům poskytuje Filmová kancelář Brno, která nabízí Brno a okolí jako atraktivní destinaci pro audiovizuální produkci a aktivně spolupracuje s filmaři při realizaci natáčení. Jihomoravský filmový fond zase poskytujeme příspěvky na podporu audiovizuálních děl natáčených v jihomoravském kraji a spolu s Filmovou kanceláří Brno usiluje o vytvoření „film friendly“ regionu.

Česká televize – Brno

Televizní studio Brno České televize je považováno za nejmodernější televizní komplex v České republice. Slavnostně otevřeno bylo v říjnu 2016. Předtím sídlilo bezmála 55 let v centru Brna v budovách, které nebyly pro televizní provoz projektované. Stavba nového objektu trvala zhruba rok a půl.

www.GOtoBRNO.cz

Zdroj: TIC Brno
Foto: Archiv ČT, InFilm Praha, Jan Dobrovský