//V brněnské vile Stiassni otevřelo Café Ernst

V brněnské vile Stiassni otevřelo Café Ernst

Pocta prvorepublikovému architektovi Ernstu Wiesnerovi, ve které si návštěvníci mohou dát kávu. To je kavárna s prostým názvem Café Ernst, kterou v pátek 10. června v 10 hodin ve vile Stiassni slavnostně otevřela primátorka města Brna Markéta Vaňková a generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková. Interiér Café Ernst evokuje prvorepublikovou kavárnu Esplanade (na rohu dnešních ulic Rooseveltovy a Jezuitské), kterou navrhl právě Ernst Wiesner.

„Kavárna nám ve vile a ostatně v celých Pisárkách citelně chyběla, jsem proto velmi ráda, že se v letošním roce podařilo vybudovat i za přispění Magistrátu města Brna krásnou kavárnu, která v sobě ukrývá i expozici věnovanou architektu Wiesnerovi, jehož stavby jsou dodnes chloubou města Brna a určitě si zaslouží důstojnou připomínku,“ uvedla Kateřina Konečná, kastelánka vily.

Na rekonstrukci se finančně podílelo město Brno. „Jak vypadá budova brněnského krematoria, Českého rozhlasu nebo samotné vily Stiassni, ví určitě každý Brňan, ale jméno architekta, který za těmito budovami stojí, už znají jen někteří. Přitom je Ernst Wiesner osobností, jejíž význam Brno dalece přerůstá. Jsem proto moc ráda, že připomínka jeho působení má zrovna formu kavárny – nemůže snad být brněnštější spojení než káva a architektura. A symbolicky se tak na jiném místě znovu rodí slavná Wiesnerova kavárna Esplanade, která byla na Rooseveltově ulici, ale bohužel nepřežila bombardování za 2. světové války. Jsem moc ráda, že se celou ideu podařilo uskutečnit i za půlmilionového příspěvku města,“ podotkla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kavárna vznikla přímo v budově vily Stiassni, v prostoru bývalé kuchyně. Její velkou přidanou hodnotou bude letní terasa na lodžii, která se otevírá do nejkrásnější části rozlehlé zahrady. Bude mít otevřeno shodně s návštěvní dobou vily Stiassni. První hosté se mohou na kávu těšit o víkendu 11.–12. června, kdy bude navíc její součástí i speciální květinová výzdoba.

Autorem rekonstrukce je architektonické studio RAW. „Koncept, který jsme vytvořili, bych pojmenoval ‚didaktická kavárna‘, kde si host může k informacím o životě a díle Ernsta Wiesnera dát kávu. Nebo naopak – ke kávě dostane informaci. Při práci jsme vycházeli z dobových snímků kavárny Esplanade, zároveň jsme usilovali o to, aby použité materiály ladily s interiérem vily Stiassni. Myslím, že například u kamene, kterým je obložený bar, se nám to podařilo,“ řekl architekt Tomáš Rusín.

Provozovatel kavárny Raed Kahwaji chce návštěvníkům doplnit zážitek z prvorepublikové architektury vily Stiassni o gastronomický rozměr. „Při vymýšlení nabídky nám byla velkou inspirací sama rodina Stiassni. Pěstovali dnes polozapomenuté stromy – kdouloň, mišpule a další. I my proto chceme pracovat s kdoulovým a mišpulovým džemem, s rebarborou, bylinkami a dalšími plodinami, které tu v zahradě dříve rostly,“ popsal Kahwaji.

Ke kavárně samozřejmě patří káva. Café Ernst bude nabízet kávu inspirovanou dobou Ernsta Wiesnera, konkrétně jednodruhovou výběrovou kávu s výraznějším pražením. „Rozhodli jsme se pro brazilskou Arabiku, která nepobouří konzervativní kávičkáře ani progresivní hledače acidity a ovocných tónů,“ vysvětlil Kahwaji. Nebudou chybět vína od malých moravských vinařů a zákusků inspirovaných recepty první republiky.

Díky bohaté mnohaleté zkušenosti pana Kahwaji s provozováním kavárenských podniků, i v objektech památkově chráněných, je v plánu pořádání kulturních, gastronomických a dalších akcí. „Chceme se podílet na doprovodném programu v rámci akcí vily Stiassni, ale zároveň i aktivně přicházet s vlastními nápady,“ svěřil se se svými plány Kahwaji.

Zdroj: MMB
Foto: MMB