//Tři vánoční stromy a přes dvě stě koncertů přinesou Brněnské Vánoce

Tři vánoční stromy a přes dvě stě koncertů přinesou Brněnské Vánoce

V centru Brna se 24. listopadu rozsvítí tři vánoční stromy, tím prvním bude Strom republiky na náměstí Svobody, který zde stává už 99 let. Slavnostní zahájení doplní efektní wall-dancing i akrobaté na vysokých chůdách. Další program nabídne v průběhu 30 dnů na všech náměstích více než 200 koncertů!

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu na náměstí Svobody odstartuje celé Brněnské Vánoce. Letos proběhne v pátek 24. 11. v 17.00 za účasti představitelů města, Biskupství brněnského a dalších partnerů. Program začne však již od 16.00, kdy zazpívá Dětský sbor Brno pod vedením sbormistryně Valerie Maťašové, na náměstí návštěvníky uvítají chůdaři z Long Vehicle Circus. Zcela netradiční bude vystoupení AirGym Art Company, kteří se zaměřují především na závěsnou akrobacii a Brnu představí wall-dancing, tedy vertikální tanec na zdi domu. Po rozsvícení stromu pak zahraje brněnská swingová kapela Heart of Dixie, která se objevila na pódiích od Istanbulu po Sevillu a vysloužila si titul European Swing Artist 2020.

Tím však večer nekončí! Jako druhý se rozsvítí v 18.00 strom na Zelném trhu, následovaný stromkem na Moravském náměstí u Jošta v 19.00, který zde bude zcela poprvé.

Bohatý program čeká po celých 30 dní konání vánočních trhů. Na pódiích na všech náměstích se vystřídá přes 200 různých vystoupení. Uslyšíte folklor, folk, country, jazz, swing, pop i rock, a samozřejmě vánoční písně, chybět ani letos nebude oblíbené Česko zpívá koledy (13. 12.). Na náměstí Svobody i Zelném trhu bude program probíhat každý den, na Dominikánském náměstí pak od čtvrtka do neděle v komornějším duchu. V programu na Svoboďáku vystoupí například Rozhlasový Big Band Gustava Broma (29. 11.), Hana Holišová a New Time Orchestra (1. 12.), Originální pražský synkopický orchestr (9. 12.), Igor Orozovič & Company (10. 12.), Standa Hložek (13. 12.), Ventolin (17. 12.) či legendární Poutníci (20. 12.). Brněnské Vánoce tradičně uzavře v sobotu 23. 12. Česká mše vánoční Jana Jakuba Ryby v podání České metropolitní filharmonie a Brněnského filharmonického sboru Beseda brněnská a sólistů.

Program na náměstích doplní několik dalších doprovodných akcí. Brno je hrdým nositelem textilní historie a mnoho návrhářů a návrhářek zde působí i v současnosti. Otevřená módní studia/ Open Fashion Studios vás zvou k nahlédnutí do ateliérů místních designérů, po dva dny 1. a 2. 12. budete mít jedinečnou možnost osobně se s nimi setkat, nahlédnout do jejich tvůrčího procesu, doplnit svůj šatník, nebo najít originální dárky pro své blízké.

V sobotu 2. 12. se zatoulejte na Dominikánské náměstí. Od 10.00 zde bude pan Jiří Halouzka, řezbář a tvůrce betlému, se svou rodinou pořádat workshop řezbářské práce a v 16.00 si můžete také vyslechnout příběh, jak betlém vznikal, přímo od jeho autora.

Pokud byste neměli dost nákupů, zavítejte také na Vánoční trhy na brněnském výstavišti. Od 8. do 17. 12. zde najdete doslova vánoční nákupní centrum s více jak 200 prodejci a pestrým doprovodným programem.

Vánoční program (nejen) pro děti

Na náměstí Svobody je připraven každý den od 15.00 program pro děti – ať již dětská divadla, koncerty, nebo vystoupení samotných dětských skupin.

Pravidelný program nabídne také Vánoční vesnička na dvorku vedle nádvoří Staré radnice, kterou tvoří vánoční stánky v dětské velikosti. Aktivity a workshopy zde v pátky a soboty od 14.00 připraví například Zoo Brno, VIDA! science centrum, Moravská galerie v Brně nebo VESNA – ženský vzdělávací spolek.

Pokud se budete chtít někam “zašít” udělá vám radost útulný dvorek na Radnické 2. Vánoce na dvorku – to je místo v úplném centru města, kde ale máte pocit, že jste se jako kouzlem přesunuli do nečekaného poklidu a pohody. TIC BRNO společně s kavárnou Mitte zde nabízí speciální program pro dospělé i rodiny s dětmi. Poslechnete si živé čtení, opečete buřt na ohni, proběhne zde bleší trh. Celý dvorek bude také speciálně nasvícen a okolní zdi rozhýbe stínohra. Vstup na dvůr je přes kavárnu Mitte nebo Galerii TIC, takže navrch můžete navštívit výstavu nebo zdejší kino.

Trhy prakticky

Na náměstí Svobody bude letos stát 62 prodejních stánků a velký Zimní bar, na Zelném trhu 107 stánků (otevřeny už od 17. 11.), na Dominikánském náměstí 8 a na Moravském náměstí u Jošta 17 a k tomu velký kruhový bar. Na nádvoří Staré radnice najdete gurmánský ráj Gourmet Vánoce s 9 stánky. Až do 6. 1. 2024 bude mít pak otevřen Zimní bar na náměstí Svobody a Ježíškův Bar na Dominikánském náměstí. Veškeré informace najdete na webu www.brnenskevanoce.cz a také v aplikaci Brněnské Vánoce, která je dostupná na zařízeních Android i iOS.

Otvírací doby stánků na jednotlivých trzích 

Náměstí Svobody: 11.00–21.45

Dominikánské náměstí: 11.00–21.45

Gourmet Vánoce na nádvoří Staré radnice: Po–Čt 15.00–21.00, Pá–Ne 10.00–21.00 (v případě zájmu až do 21.45)

Zelný trh: 10.00–20.00 (v případě zájmu až do 22.00)

Moravské náměstí: 10.00–22.00

Brněnské Vánoce 2023

  1. 11. – 23. 12. 2023

www.brnenskevanoce.cz

Zdroj: TIC Brno
Úvodní foto: Robert Vystrčil
Foto: Nikola Pracná, Tomáš Hájek