//Špilberk bude osvícen efektivněji a úsporněji. Na dnešní večer je plánována prezentace

Špilberk bude osvícen efektivněji a úsporněji. Na dnešní večer je plánována prezentace

Zdi dominanty města Brna, hradu Špilberku, budou nově nasvíceny efektivněji a především úsporněji. Stará jednobarevná svítidla nahrazují nové LED reflektory, zčásti s technologií RGBW. Nová svítidla umožní lepší práci s barvami, navíc se ovládají bezdrátově.

Slavnostní fasádní osvětlení Špilberku má dva okruhy. U vnějšího se mění 20 původních metalhalogenidových svítidel za stejný počet nových LED reflektorů, které umožní nasvícení hradeb bílou barvou o teplotě chromatičnosti do 3 000 K.

K významnějším změnám dojde v okruhu vnitřním. Původních 50 svítidel nahrazuje 76 LED reflektorů s technologií RGBW. „Zvolené technické řešení umožňuje při nasvícení severní terasy hradu měnit barevné scény, což lze využít při různých příležitostech, jako jsou významné dny nebo události,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková a dodala: „Oba okruhy budou navíc využívat ke komunikaci a řízení bezdrátovou technologii, kterou Technické sítě Brno používají i u veřejného osvětlení. Nespornou výhodou je i značná finanční úspora. Příkon 96 LED reflektorů instalovaných v obou okruzích je totiž oproti původnímu stavu o třetinu nižší.“

Na ukázku možností nového osvětlení se včera večer mohli podívat i Brňané. Desetiminutová prezentace začala v 19.50 hodin. „Ideálním místem pro pozorování focení nebo natáčení mohou být Denisovy sady nebo Kraví hora,“ láká k netradičnímu zážitku Markéta Vaňková.

Zdroj: MMB
Foto: Pavel Gabzdyl