//Rozhovor s autorem projektu “Tabule s odjezdy v podchodu Hlavasu”

Rozhovor s autorem projektu “Tabule s odjezdy v podchodu Hlavasu”

Minulý týden skončilo veřejné hlasování ve druhém ročníku participativního rozpočtu města Brna Dáme na Vás. Na jedenáctku vítězných projektů se v něm rozdělí 30 milionů. Celkem své hlasy rozdělilo 14 487 hlasujících, čímž vytvořilo nový český rekord v celkovém počtu hlasujících. Realizace se dočká například tabule s odjezdy MHD v podchodu. S Pavlem Melichárkem – auterem tohoto zajímavého projektu, který uvítá mnoho Brňáků, jsme uskutečnili rozhovor.

1) Gratulujeme Vám k projektu s názvem: „Tabule s odjezdy v podchodu Hlavasu“, který získal bronzové místo a bude tak realizován v příštím roce. Prozradíte nám, co Vás inspirovalo k samotnému projektu a kdy jste prožil TEN okamžik, kdy jste si řekl, že tohle chcete realizovat?
Děkuji moc všem hlasujícím za podporu, mám radost, že to vyšlo. Doufám, že co nejdříve v roce 2019 se projekt začne realizovat a bude šetřit čas nejen Brňákům. Inspirovalo mě takové to klasické pobíhání mezi ostrůvky, sám to dobře znám. Lidi na nástupištích zmateně přebíhají a tramvaje zvoní, přitom spoustu z tohoto zmatku půjde zredukovat tím, že každý půjde z podchodu přímo na nástupiště, které potřebuje. Projekt jsem odevzdal 10 minut před deadlinem, ale už jsem na něj myslel dlouho.

2) Jako Brňák máte k našemu rodnému městu osobitý vztah, máte zde svá oblíbená místa, kam rád chodíte?
V Brně jsem se narodil, v Brně žiji celý život a v Brně i jednou umřu. Každému doporučuji projít si pořádně Masarykovu čtvrť. Nejsou to jen domy, ale i parčíky, z jedné strany Wilsonův les, pěkná zákoutí a atmosféra první republiky. Zajděte si třeba do Ambry na pivo a budete jako v jiné době.

3) Myslíte si, že má město Brno skrytý potenciál, který by mohlo město dále rozvíjet? Pokud ano, v jakém směru například?
Určitě má velký potenciál, potkávám spoustu lidí z celé republiky, potkávám lidi z celého světa, kteří do Brna jezdí studovat a pracovat. Doufám, že když se dnes někde řekne Brno, lidem se vybaví moderní technologie v univerzitním městě s duší.

4) Vrátíme se ještě k Vašemu úspěšnému projektu, co pro Vás získání veřejných financí vlastně znamená? Co všechno pro Vás, jakožto navrhovatele projektu, samotná výhra znamená?
Díky za tu otázku, protože je docela častá. Dostal jsem hrnek, flashku a potkám se s paní primátorkou, žádné finanční ani osobní výhody to ale nepřináší. Pro mě osobně to ale znamená, že zajímat se o veřejné záležitosti má smysl a že když něco člověk chce a jde si za tím, že to může dokázat. Člověk by se taky neměl stydět snít a neměl by se bát vyjít ven se svými nápady.

5) Co pro Vás bylo na celém průběhu hlasování nejtěžší a setkal jste se i s nepříjemnými komentáři? Například na sociálních sítích apod.?
Těch 22 dnů, kdy běželo hlasování bylo docela bláznivých, to musím přiznat. Neplatil jsem si reklamu na Facebooku, jako jiní navrhovatelé, oslovil jsme různé stránky, psal jsem známým a zveřejňoval příspěvky do různých brněnských skupin. Setkal jsem se i s negativními komentáři, ale každému jsem říkal, ať se podívá na stránky hlasování a vybere si třeba projekt jiný. Myslím, že celý koncept participativního rozpočtu je výborný v tom, že motivuje lidi zajímat se o své okolí, motivuje je podílet se na zlepšení a motivuje je zapojit do toho všechny okolo. Takže ten výsledný efekt pak pocítí spoustu lidí, kteří můžou projekt považovat tak trochu i za svůj, protože ho podpořili, propagovali a mají radost z výsledku.

Děkujeme Vám za čas, protože ten je vskutku nejcennější a díky Vám, si jej na hlavním nádraží ušetříme!

Napsal/a: Michaela
Foto: MMB