//Retro muzeum na statku zahajuje druhý rok svého provozu

Retro muzeum na statku zahajuje druhý rok svého provozu

Retro muzeum na statku zahajuje druhý rok svého provozu. Brány muzea, v brněnských Dolních Heršpicích, se pro veřejnost otevřou v neděli 1. dubna v 10:00 hodin. Na ploše více než 1000 m2 představuje největší a nejucelenější prezentaci běžného života z období 50. – 90. let 20. století a techniky států bývalé RVHP. Muzeum má v současné době dvě části, retro a veteráni.

Přes zimu se rozhodně nezahálelo. Doplnilo se velké množství exponátů, zavedly se nové popisy veteránů a rozšířila se výstavní plocha. Na venkovní ploše najdete dobový stánek PNS, dětské hřiště, camping nebo třeba původní čerpací stanici.

Tento rok se výstavní plocha rozšíří o dalších 300 m2 v rámci otevření nové stálé expozice historie zemědělství nazvané „Od zasetí po sklizeň“, ve které představíme stroje, kočáry, povozy, dílny a další potřeby či ukázky života na statku.

Samotné retro muzeum se nachází v prvním patře hospodářské budovy. Zde je výstava rozdělena do mnoha tematických sekcí. Můžete zde vidět více než 600 rádií, 100 TV, 100 vysavačů, praček, sporáků, velkou sbírku hraček, her či kočárků, kompletní hospodu, řezníka, kadeřníka, koloniál včetně autentických potravin, drogerii, obchod Baťa sexponáty od střevíčku až po nesmrtelné cvičky, plně vybavenou školní třídu, dobovou kuchyni nebo třeba obývací pokoj a mnoho dalších.

Muzeum veteránů obsahuje především osobní i nákladní vozy, traktory nebo další techniku z produkce bývalých socialistických států, které jsou vystaveny v kryté expozici i na venkovních plochách. Výrobu z NDR zastupují značky Trabant (od P70 až po 600, 601, 1,1 kombi nebo limuzínka), přívěs Camptourist, Wartburg (311, 353), Barkas V 901/2 „Framo“ (valník, kombi i bus), Barkas (1000), IFA (9, W50), Garant (K30, 32), Robur, Multicar (M21, 22, 24, 25 v různých variantách) či traktor RS 9 neboli „splašená traverza“, produkci ČSSR zastupují značky Škoda (MB 100), Tatra (603, 613), Avia (A30L), Praga S5T, Zetor (Z25, 50 Super, 3011), z bývalého SSSR zde můžete vidět vozy značek Gaz (2101), Volha (21,24). Dále jsou zde prezentovány motocykly značek Jawa, ČZ, Simson, kola, koloběžky a mnoho další techniky. Celkem je zde vystaveno více než 50 vozů v původním stavu nebo po kompletní renovaci.

Celý areál je dostupný pěšky, na kole či in-linech po cyklostezce Brno-Vídeň nebo prostřednictvím MHD a samozřejmě i autem. V areálu je dostatečný počet parkovacích míst. Součástí statku je i hospůdka „U Trabanta“ kde návštěvníci mohou posedět a občerstvit se. Samozřejmé je sociální zařízení nebo WIFI free.

Otevřeno je od dubna do října vždy každou sobotu a neděli od 10 do 18:00 hodin. Ostatní dny po telefonické domluvě. Aktuální informace naleznete na FB profilu nebo www.retromuzeumnastatku.cz.


Zdroj a foto: Retro muzeum na statku