//Psí kousky v SeneCura SeniorCentru Modřice. Klienti si užili oblíbenou canisterapii

Psí kousky v SeneCura SeniorCentru Modřice. Klienti si užili oblíbenou canisterapii

Setkání se zvířaty jsou nezbytná součást aktivit v SeneCura SeniorCentru Modřice. Mezi klienty jsou oblíbené především hipoterapie a canisterapie, tedy terapie s pomocí koníků a psů. A právě canisterapii často využívají k aktivizaci.

„Každé dva týdny nás navštěvují psí kamarádi – Blueberry, Azu a Jack. S jejich majiteli spolupracujeme již několik let,” říká Irena Šenkapoulová, aktivizační pracovnice SeneCura SeniorCentra Modřice. Psi doprovází Radek Karásek z neziskové organizace Cantes Brno. Ta působí v oblasti Brna a Jižní Moravy již přes deset let. V současnosti má kolem padesáti aktivních canisterapeutických týmů, které pravidelně navštěvují klienty v různých zařízeních. Samozřejmostí je, že majitelé i jejich psi jsou vyškolení obzvláště pro terapeutické účely.

Během aktivity většinou psi projdou celým domovem, kde si velmi rychle získávají pozornost klientů. Zvířata totiž reagují na pokyny svých majitelů a předvádí tak doslova psí kusy. „Za ty se jim pak od klientů často dostává chutné odměny ve formě nejrůznějších pamlsků,” dodává Irena Šenkapoulová.

Canisterapii lze využít k uklidnění, soustředění, ale také k aktivizaci klientů. Kromě toho, že psi dokáží rychle zlepšit náladu a pozitivně působit na duševní stav, kontakt s nimi působí pozitivně i na tělesné úrovni. Mají totiž vyšší tělesnou teplotu než člověk.

Aktivity spojené se zooterapií jsou přínosné i pro klienty s Alzheimerovou chorobou nebo jiným typem demence. Zvířata sice neodstraní příčiny nemocí, mohou však jejich průběh výrazně zmírnit. Svou přítomností a kontaktem s člověkem zlepšují psychický stav i sebevědomí a zmírňují pocit samoty. Právě pro seniory je tato forma terapie vhodnou možností, jak procvičit nejen kognitivní či motorické funkce. Klienti zároveň mohou zavzpomínat na vlastní mazlíčky, které měli doma.

Zdroj a foto: SeniorCentrum SeneCura Modřice