//Opravený vnitroblok mezi Bayerovou a Dřevařskou se otevřel lidem

Opravený vnitroblok mezi Bayerovou a Dřevařskou se otevřel lidem

V oázu klidu a zeleně se proměnil jeden z největších brněnských vnitrobloků, jenž se nachází mezi ulicemi Bayerova, Dřevařská, Botanická a Kotlářská. Městská část Brno-střed nyní společně s místními obyvateli prostranství otevřela.

S rozsáhlými úpravami zhruba půl hektarové plochy, která svou rozlohou odpovídá velikosti fotbalového hřiště, začali pracovníci minulý rok v říjnu. Ve čtvrtek při slavnostním otevření, při němž si příchozí užili divadelní představení nebo hudební vystoupení, městská část předala oficiálně upravený park do užívání veřejnosti.

„Stavební a výsadbové práce skončily už na jaře. Na otevření jsme čekali až do chvíle, než se uchytí veškerá zeleň, kterou donedávna chránily ploty. Právě zeleň byla jedním z hlavních atributů, na který jsme kladli při obnově důraz. Pracovníci obnovili trávníky a vysázeli čtyřiadvacet stromů, přes tři sta keřů nebo patnáct set trvalek a cibulovin,“ vysvětlila 1. místostarostka městské části Brno-střed Ludmila Oulehlová (ANO), do jejíž gesce spadá oblast životního prostředí.

Změn doznal rovněž mobiliář, který před zahájením oprav dosluhoval. Veřejnost má nyní k dispozici velkou kruhovou lavici, bezmála dvacet nových laviček, nové odpadkové koše nebo stolky, na nichž si je možné zahrát oblíbené stolní hry, jako jsou šachy nebo dáma. K osvěžení bude možné využívat pítko, jež stojí v těsné blízkosti dětského hřiště a laviček.

„Současná rekonstrukce přímo navázala na úspěšnou revitalizaci sousedního vnitrobloku Hoppova. I v tomto případě jsme výslednou podobu konzultovali s místními a projekt upravovali podle jejich připomínek. Například přibylo veřejné osvětlení, které ve vnitrobloku chybělo, nebo jsou zastíněné lavičky, díky čemuž si mohou návštěvníci v horkých dnech odpočinout ve stínu,“ sdělil starosta městské části Brno-střed Ing. arch. Vojtěch Mencl (ODS).

Celkem rekonstrukce vnitrobloku, jehož součástí je rovněž mateřská škola, vyšla včetně nákladů na zpracování projektové dokumentace na 13,4 milionu korun včetně DPH. Peníze na investici poskytlo statutární město Brno, které finance vyhradilo pro městskou část, jež následně zajistila celý projekt a realizaci.

„Město Brno dlouhodobě ze svého rozpočtu podporuje revitalizace veřejných prostranství, jako jsou parky nebo vnitrobloky. Vnitrobloky mají ve městech velký potenciál. Lidé mohou v prostředí zeleně trávit čas a odpočinout si v bezprostřední blízkosti centra města. Zrekonstruovaný vnitroblok Bayerova je navíc průchozí a volně přístupný. Sloužit bude tedy nejen místním, ale také návštěvníkům z okolí,“ uvedl 2. náměstek primátorky města Brna a zastupitel městské části Brno-střed RNDr. Filip Chvátal, Ph.D. (KDU-ČSL).

Projektovou dokumentaci zpracovala Ing. Alžběta Kalábová. Zhotovitelem stavby byla společnost STROMMY COMPANY s. r. o. V minulosti podstoupily rekonstrukci i další vnitrobloky ve městě. V roce 2022 městská část opravila vnitroblok mezi ulicemi Kotlářská, ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Hoppova, ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Bayerova a ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Dřevařská či zadní část vnitrobloku při takzvaném Římském náměstí, která do té doby sloužila jako parkovací plocha.

Zdroj a foto: Brno-střed