//Největší oslava mandloní ve střední Evropě se blíží

Největší oslava mandloní ve střední Evropě se blíží

Dva předchozí tradiční ročníky největší oslavy mandloní se kvůli pandemii neuskutečnily, a tak se letos akce představí v netradičním kabátě. O třetím prázdninovém víkendu, v pátek 20. a v sobotu 21. srpna, ožijí Hustopeče Mandlobraním s vínem. Návštěvníky sadů místo záplavy bílo růžových květů přivítají zralé mandle a bohatý program, který díky létu potrvá až do noci.

„Neustále hledáme nové zážitky a zkušenosti a jezdíme za nimi po celém světě, dokud si neuvědomíme, že sami máme za humny poklad, o kterém by se měl svět dozvědět. Pro Hustopeče jsou tímto pokladem nejen skvělá vína, ale i mandloně, jejichž pěstování má v Hustopečích dlouhou historii. A kde jinde ochutnat ty nejlepší mandlové produkty, než v srdci vinic a mandloní? Přijeďte se podívat na největší mandloňový sad ve střední Evropě a spojte návštěvu se skvělým vínem a vybraným jídlem!“ zve za organizátory Jana Hrádková.

Pátek 20. srpna bude patřit hustopečským vinařům a jejich otevřeným sklepům v obou vinařských uličkách – Vinařské a Na Hradbách. Na sobotní program zve spoluorganizátor Pavel Pichler z Travelbakers: „Sobota slibuje nabitý program! Na Dukelském náměstí si přijdou na své milovníci gastronomie. Návštěvníky naladí kuchařská show Honzy Vorla, čeká na ně mandlový jarmark, u vybraných restaurací ochutnají mandlové menu, zapít jej mohou mandlovým pivem, mandlovou limonádou a chybět nebudou ani mandlové likéry. Pro ty nejodvážnější je připravena soutěž jedlíků.“ Děti se zabaví s mandlovými vílami, které jim pomůžou s výrobou drobných dárků, chybět nebude malování na obličej, kadeřnický salón nebo dobroty pro malé strávníky.

Hlavním lákadlem budou opět mandloňové sady s rozhlednou, kam všechny spolehlivě dovede cesta lemovaná úkoly pro zvídavé. V cíli bude připraveno tematické občerstvení včetně mandlového piva a likérů, mandlová soutěž, mandlové zboží a zbrusu nový foto rám, díky kterému originálně zvěčníte své zážitky (těšíme se na vaše instagramové fotky s #mandlobrani). Zkrátka je na co se těšit!

Vstupenky na Mandlobraní s vínem můžete zakoupit online na www.kinohustopece.cz nebo v Turistickém informačním centru Hustopeče – cena je 200,- Kč (pro studenty a důchodce 150,-). Aktuální informace k akci naleznete na www.slavnosti-mandloni.cz či v události na facebookové stránce.

Hustopeče najdete na jižní Moravě – tedy ve velmi teplé oblasti. Historie pěstování mandloní v Hustopečích sahá až do 17. století. Ovšem první rozsáhlé výsadby započaly po roce 1949. Bylo to zejména kvůli tomu, aby se mandle nedovážely z jiných státu jako je Španělsko, Itálie nebo Řecko. Proto se v Hustopečích zrodily mandloňové sady, kde jste mohli v době jejich největšího rozmachu najít přes 50 tisíc mandloňových stromů.

www.slavnosti-mandloni.cz

Zdroj: Mandlobraní
Foto: BRNO today