//Navštivte o víkendu známý klášter, a zároveň se zúčastněte místních oslav

Navštivte o víkendu známý klášter, a zároveň se zúčastněte místních oslav

Navštívíte-li tento víkend nedaleké Dolní Kounice, které jsou známé svým tajemným a starobylým klášterem Rosa coeli, můžete se zúčastnit oslav 20. výročí znovuzískání statutu města Dolní Kounice.

Historické slavnosti Rosa coeli zahájí ve 14 hodin na Masarykově náměstí muzikálovým představením Sněhová královna v podání Ivančické ZUŠ. Následně se zde uskuteční několik rytířských a šermířských představení nebo ohňová a fakírská show. Budete se zde moci zaposlouchat do středověkých tónu, ochutnat Dolnokounická vína nebo zakusit kulinářské speciality. V tomto roce zde bude poprvé středověká krčma s typicky staročeskými pochutinami. Přibližně v 19 hodin bude od budovy MÚ zahájen slavnostní průvod v čele s Vilémem z Pulína s manželkou Žofií na koních. Děti si také u MÚ budou moci zapůjčit pochodeň. Pro děti je na tomto náměstí připravený také středověký kolotoč, šlapací autíčka nebo skákací hrad. Programem Vás bude doprovázet kejklíř Jonáš.

Z Masarykova náměstí se na Mlýnské náměstí, kde se odehrává další část programu, dostanete přes Tovární ulici, kde bude probíhat historický jarmark. Zde budete moci ochutnat další speciality nebo zakoupit upomínkové předměty od nejrůznějších prodejců z celé republiky.

Na Mlýnském náměstí pak probíhá program především pro děti. K vidění budou ukázky historických řemesel, které si budete moci vyzkoušet. Na pódiu pak budou probíhat divadelní a loutková představení a nově také přednášky PRÁVA ÚTRPNÉHO s ukázkami středověkých mučidel, které bude mít na starost samotný KAT jménem Pawouk. K vidění zde bude také kouzelnická show v podání kouzelníka Katonase nebo interaktivní show s Alchymistou. Programem tohoto náměstí Vás bude provázet Kejklíř Dobiáš.

Na louce před klášterem program pokračuje Vojenským ležením Dolnokounických střelců sv. Gotharda, dobovým kolotočem, ukázkou středověkých zbrání s rytířským turnajem nebo ochutnávky středověké kuchyně. V letošním roce bude k vidění také sokolnictví. Uskuteční se zde také druhý ročník soutěže pro děti s názvem „Dobyvatel“, která dětem ještě více přiblíží dobové hry a historii města. Využít pak můžete zdarma i povoz s koňmi, který Vás proveze přes celé město.
Ani řeka Jihlava nebude letos zet prázdnotou. Křižovat ji bude Vikingská loď, ve které se můžete svézt.

Oslavy pak završí ohňostroj ve 22 hodin nad řekou Jihlavou, který bude letos odpalován od kaple sv. Antonína.

Napsal/a: Tomáš
Zdroj: Dolní Kounice
Foto: Kudy z nudy